10 Ağustos 2017 13:13

Suriyeli çocukları 12 saat çalıştırıp 20 TL veriyorlar

Suriyeli 12-17 yaş aralığındaki çocuklar, ellerinde eldiven ve ayaklarında sarı çizmeleri ile inşaatlarda günde 12 saat 20 TL'ye çalıştırılıyor.

Suriyeli çocukları 12 saat çalıştırıp 20 TL veriyorlar

Paylaş

Arjin Dilek ÖNCEL

Urfa'da mülteci olarak yaşamaya mecbur bırakılan 400 bini aşkın Suriyeli, yetişkin, çocuk denilmeden sömürü kıskacı altında. IŞİD’in saldırıları nedeniyle ailesi ile Kobanê'den göç etmek zorunda kalan 12 yaşındaki Ömer Muhammed, bu sömürü kıskacına alınan çocuklardan sadece biri. Yetişkinlerin bile yapmakta güçlük çektiği inşaat işlerinde çalışan Muhammed, akranları ile oyun oynayacağı yaşta savaşın ağır faturasını yüklüyor.

Merkez Haliliye ilçesine bağlı Kısas Mahallesi'nde yaşayan ve buradaki inşaatlarda çalışan Muhammed, kendisi gibi mülteci olan 17 yaşındaki Halepli Mahmud Salih'le aynı inşaatta güvencesiz çalışıyor. İnşaatın yapı malzemelerini taşıyan çocuklar, aynı zamanda inşaatta kullanılacak briketleri de rötuş yapmak için makineden geçiriyor.

12 SAATTE SADECE 20 TL

Günlük 20 TL kazanan çocukların, çalışma saati 1 TL 60 kuruşa denk geliyor. 12 saatlik mesai sonrası evlerine dönen çocuklar, bu parayı aileleriyle paylaştıklarını söyledi. Çocuklardan, 12 yaşındaki Muhammed, elindeki kırmızı iş eldiveni, 17 yaşındaki Salih ise ayağındaki sarı çizmesi ile "iş güvenliği" kurallarına uydurulurken, çocukların inşaattaki mesailerinin zorluğu çalışırken yüzlerine yansıyor. (Urfa/DİHABER)
 

ÖNCEKİ HABER

Kazdağları'ndaki ormanı yangının kundakçısı tutuklandı

SONRAKİ HABER

Tank Palet’in özelleştirilmesine karşı Sakarya’da miting yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa