10 Ağustos 2017 12:18

3 bakandan 'sporda şiddet' toplantısı

Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sporda şiddet zirvesine dair açıklama yaptı.

3 bakandan 'sporda şiddet' toplantısı

Paylaş

Konyaspor-Beşiktaş maçında sahaya bıçak atan şüpheli ifadesi alınıp serbest bırakılırken aynı saatlerde bakanlar ve üst düzey emniyet yetkililerinin katıldığı sporda şiddeti önleme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantı sonrası Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül açıklamalarda bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "Kupa finallerinde E-bilet uygulamasının konulmasını hep birlikte kararlaştırdık" dedi. Adalet Bakanı Gül, "6222 sayılı kanunda revizyona gidilebilir" derken İçişleri Bakanı Soylu: "Müsabakaları 3 ayrı kategoride ele alıp, a-riskli, b-orta riskli, c-risksiz maç olarak değerlendireceğiz" ifadelerini kullandı.

Bakanların açıklamaları şöyle:

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak: Türk sporunun ilerlemesini önemsiyoruz. Bütün taraftara, paydaşlara hepimize görev düşüyor. Birlikte çözeceğimiz bir sorun olarak görüyoruz. Paydaşlarımız ile birlikte çalışmayı öneriyoruz. Hep birlikte başaracağız. Sadece güvenlik önlemleri ile çözülecek bir konu değil. Sosyolojik bir değerlendirme ortak bir yaklaşım gerekiyor. Medyamıza büyük görev düşüyor. Sizlerden de bunu talep ediyoruz. Türk sporunun güzel yönünü göstermemiz, dünyada iyi bir noktaya ilerlediğini göstermemiz gerekiyor. Türkiye Futbol Federasyonu'nun ve bizim 2024 Avrupa Şampiyonasına adaylık ile ilgili çalışmalarımız var. Bu süreçler bizim adaylık ile ilgili konuları da etkileyecek süreçler. Hep birlikte  bu sorunun çözümü için adım atmamız gerekiyor. Kupa müsabakalarında yaşadığımız iki olaya baktığımız zaman Eskişehir ve Samsun'da yaşadığımız konular. Özellikle buradaki toplantıda şunu ifade ettik. Bu kupa finallerinde E-bilet uygulamasının konulmasını hep birlikte kararlaştırdık. E-bilet uygulaması ile sporda şiddete yönelik hareketlerde bulunan taraftarların onların kayıtlarının tutulduğunu spor alanlarına alınmadığının görüyoruz bu uygulamanın bu iki finalde de uygulanmasını talep ediyoruz. Aynı zamanda müsabakaların risk analizlerini yapılmasını hep birlikte değerlendiriyoruz. Müsabakaların konumuna göre, taraftarın hareket durumuna göre iki takım arasındaki geçmişe yönelik hususlara yönelik risk analizlerinin yapılaması gerektiğini ifade ediyoruz. Belki A-B-C kategorisi olmak üzere değerlendirilebilir. Aynı zamanda teknoloji kabiliyetimizi de müsabakaların izlenmesi sırasında teknoloji kabiliyetimizi arttırma ile ilgili bazı öneriler ve çalışmalar olacak. Tedbirlerimizi arttırma yönünde de bu sporda şiddete sebep olanların tespiti açısından teknolojinin daha etkin kullanılması ile ilgili talepler var. Bizim açımızdan da bu müsabakaların denetlenmesi, takibi açısından da çok daha etkin bir yapıyı izleyeceğiz.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU: MÜSABAKALARI 3 AYRI KATEGORİDE ELE ALIP, A-RİSKLİ, B-ORTA RİSKLİ, C-RİSKSİZ MAÇ OLARAK DEĞERLENDİRECEĞİZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Sporda 6222 sayılı kanuna sıkı sıkıya sahip çıkacağız. Taraftarlar, spor yöneticileri, medya hatta belediye başkanları, herkesin sorumluluğunu yerine getirmesi gerekiyor. Maçları risk analizlerine göre ayıracağız. Müsabakaları 3 ayrı kategoride ele alıp, A-riskli, B-orta riskli, C-risksiz maç olarak değerlendireceğiz. Saha içi ve saha dışı koordinasyon için sorumluların ortak hareket etmesi kararını da aldık. Deplasman yasağı olayını yine spor il güvenlik kurullarının insiyatifine bırakacağız. Amacımız seyircilerin maçları centilmence izlemesi.

ADALET BAKANI GÜL: 6222 SAYILI KANUNDA REVİZYONA GİDİLEBİLİR

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Temel amacımız şiddetin ortadan kalkması, bu toplantı dönüm noktası oldu. Keyifli bir seyir için gerekenleri yapacağız. 6222 sayılı kanunda revizyona gidilebilir. (Ankara/DHA)

Fotoğraf: Arşiv

ÖNCEKİ HABER

Keten İnşaat'ın sahipleri gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa