Paşabahçe'de 300 civarı işçi, işsizlikle yüz yüze

Paşabahçe'de 300 civarı işçi, işsizlikle yüz yüze

Şişecam, Paşabahçe fabrikasında 'daralma ve maliyetlerin artması' nedeniyle D fırınını kapatıyor. Yaklaşık 300 işçi, işsizlikle yüz yüze.

Paşabahçe Kırklareli fabrikasında fırın kapatacak olan Şişecam, toplu işten çıkarmalara hazırlanıyor. Fabrika yönetimi tarafından yapılan açıklamada kapatmaya gerekçe olarak daralma ve maliyetlerin artması gösterilirken gelecek ayın 10'unda kapatılacak olan D fırınında çalışan yaklaşık 300 işçi işsizlikle yüz yüze. 

Paşabahçe Kırklareli Fabrikası Müdürü Mehmet Önen imzasıyla yayınlanan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Cam eşyası sektöründe son yıllarda gerçekleşen yıllık ortalama %5 daralma ve  işçilik de dahil olmak üzere girdi maliyetlerindeki artış neticesinde Türkiye’de kapasite optimizasyonuna yönelik tedbirler alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda, ekonomik ömrünün sonuna gelen Kırklareli Fabrikası D Fırınının, 10.09.2017 tarihi itibariyle altı üretim hattı ile birlikte bütünüyle kapatılarak kesin ve devamlı suretle faaliyetlerine son verilecektir. Bu doğrultuda, fırının kapatılmasıyla oluşacak istihdam fazlası nedeniyle toplu işçi çıkışı yaşanacaktır.”  Açıklamada konuyla ilgili detaylı bilgilendirmenin ilerleyen günlerde yapılacağı belirtildi.

(İstanbul/EVRENSEL) 

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Ağustos 2017 23:13
www.evrensel.net