09 Ağustos 2017 22:30

'Kuzey Kore, halkını yıkıma uğratacak planları bırakmalı'

ABD Savunma Bakanı Mattis, 'Kuzey Kore, rejimlerinin sonunu getirecek ve halkı yıkıma uğratacak eylemler planlamayı kesmeli' açıklaması yaptı.

'Kuzey Kore, halkını yıkıma uğratacak planları bırakmalı'

Paylaş

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Kuzey Kore'ye yönelik çok sert açıklamalarda bulundı. Mattis, Kuzey Kore yönetiminden "Rejimlerinin sonunu getirecek ve halkını yıkıma uğratacak eylemler planlamayı kesmesini" istedi.

Yaptığı yazılı açıklamada Mattis, "Kuzey Kore kendi kendini izole etmeyi bırakmalı ve nükleer silah yarışından vazgeçmeli," ifadelerini kullandı.

"Rejimin eylemleri, bize karşı ağır bir şekilde yenilmeye devam edecek; başlattığı silahlanma yarışı ya da çatışmayı kaybedecektir," diyen Mattis, Kim Jong Un yönetiminin nükleer füze programı krizini "diplomatik şekilde çözmeyi tercih ettiklerini" tekrarladı. Mattis, "askeri faaliyetin felaket sonuçlar doğurabileceğini" hatırlattı.

James Mattis ayrıca, "Kim Jong Un, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin küresel güvenlik ve istikrara karşı bir tehdit oluşturduğunu kabul eden Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ortak sesine ve tüm dünyadan hükümetlerin yaptığı açıklamalara kulak vermeli" dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Serkan Keskin’li ‘Cimri’ sahnede

SONRAKİ HABER

Google'ın doodle yaptığı "Timsah avcısı" Steve Irwin kimdir?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa