09 Ağustos 2017 20:57

Gazeteci Türfent’in duruşmasında avukatlar savunma yapmadı

Gazeteci Türfent’in duruşmasında gerginlik çıktı, avukatlar savunma yapmadı, mahkeme duruşmayı 1 Kasım 2017’ye erteledi.

Gazeteci Türfent’in duruşmasında avukatlar savunma yapmadı

Paylaş

DİHA muhabiri Nedim Türfent’in yargılandığı davanın 2’nci duruşması 6 saat gecikmeli başladı. Bu yüzden mahkeme heyetiyle tartışan Türfent'in avukatları savunma yapmadan salondan ayrıldı.

Van’da 30 Mayıs 2016 tarihinde tutuklanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı'nın (DİHA) muhabiri Nedim Türfent hakkında 22.5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ikinci duruşması Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 6 saat gecikme ile başladı. Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan ve mahkemece kabul edilen iddianamede “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiası ile suçlanan gazeteci Türfent, Yüksekova’da geçen yıl ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” sonrasında yaşanan hak ihlallerini haberleştirdiği için asker ve özel harekat polislerinin kullandığı sosyal medya hesaplarından ölümle tehdit edilmişti. 

Duruşmanın 6 saat gecikmeli başlaması nedeniyle Türfent’in avukatları ile mahkeme heyeti arsında tartışma yaşandı. Türfent’in hasta ve yaşlı akrabaları 6 saat adliye koridorlarında bekletildi. Yaşanan tartışmanın ardından 1’i gizli toplam 11 tanık dinlendi. 11 tanıktan Devran Bahadır Nedim Türfent’i tanımadığını belirtti.

AVUKATLAR SALONDAN AYRILDI

İkinci aranın ardından da avukatlar ve mahkeme heyeti arasında tartışmaların devam etmesi üzerine heyet Türfent’in avukatı Harika Günay Karataş’ın salondan çıkmasını istedi. Bunun üzerine Türfent’in diğer avukatları da mahkemenin bu kararına karşı savunma yapmayacaklarını belirterek mahkeme heyetine tepki gösterdi. 

Avukat Karataş, mahkeme heyetinin iddia makamına sorarak duruşmayı ertelemesi gerekirken usülsüz bir şekilde bu kararı kendi başına verdiğini dile getirdi. 

Bir sonraki duruşma 1 Kasım 2017’de görülecek. (HAKKARİ)

ÖNCEKİ HABER

Bodrum açıklarında deprem

SONRAKİ HABER

Nijerya'da devlet başkanlığı seçimi 23 Şubat'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa