09 Ağustos 2017 20:30

KESK İzmir: İşimize iade edilene kadar mücadele edeceğiz

İzmir’de kamu emekçileri OHAL ve KHK’lerin kaldırılması ve 153 gündür açlık grevinde olan tutuklu Gülmen ve Özakça için mücadele çağrısında bulundu. 

KESK İzmir: İşimize iade edilene kadar mücadele edeceğiz

Paylaş

KESK İzmir Şubeler Platformu OHAL ve KHK’lerin kaldırılmasını, KHK'ler ile ihraç edilen tüm kamu emekçilerinin görevlerine iade edilmesi ve işlerine geri dönmesi için başlattıkları açlık grevleri eyleminin 153. gününe giren tutuklu eğitim emekçisi Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya destek vermek amacıyla basın açıklaması yaptı. Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelen kamu emekçileri, “İşimizle, ekmeğimizle oynatmayacağız” ve “Nuriye ve Semih yaşasın. İş ve adalet talepleri derhal kabul edilsin” yazılı pankartlar açarak sık sık, “Karanlığa teslim olmayacağız”,  “İşimizi geri istiyoruz” ve “Nuriye, Semih onurumuzdur” sloganlarını attı. 

Kitle adına basın açıklamasını okuyan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Güven, açlık grevinde olan Gülmen ve Özakça’nın yaşamlarının büyük bir risk altında olduğunu söyledi. Güven, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AHİM) Gülmen ve Özakça hakkında “Hayati tehlike doğuracak ciddi ve onarılamaz hasar riski oluşmadığı” şeklinde verdiği kararı hukuksuz ve insanlık dışı bulduklarını ifade etti. 

‘AHİM SUÇ ORTAĞI OLACAKTIR’

AİHM’in, ihraçlara ilişkin yapılan başvuruları ise bir iç mekanizma olarak tanımladığını OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunu işaret ederek reddettiğini hatırlatan Güven, “Bu süreçte hazırlanan 10 sağlık raporunun sekizinde hayati tehlikeye dikkat çekilmesine rağmen AİHM’in sadece Sincan Cezaevi Kampus Hastanesi ve Numune Hastanesi raporlarını esas alması manidardır. AHİM, olumsuz bir durumun yaşanması halinde suç ortağı olacaktır. AİHM kararını gözden geçirmeli, bir süredir siyasi iktidarı rahatlatmaya yönelik tarafgir kararlarından ve tutumundan vazgeçmelidir” dedi. 

Güven, “Giderek içine sürüklendiğimiz bu karanlık girdaptan kurtulmak için OHAL ve KHK rejimine derhal son verilmelidir. KHK’ler iptal edilmeli, ihraç edilenler ve açığa alınanlar bütün haklarıyla birlikte işlerine iade edilmelidir. Bizler ihraç edilen kamu emekçileri işlerine iade edilinceye kadar mücadelemizi kesintisiz olarak sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da polisin ‘Nuriye ve Semih adı geçmeyecek’ tehdidi

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa