09 Ağustos 2017 18:10

İyidil savunmasında, eniştesi Özdemir'i referans aldı

Darbe girişiminden yargılandığı davada ifade veren Eski EDOK komutanı Korgeneral Metin İyidil, ablası ve eniştesini referans gösterdi.

İyidil savunmasında, eniştesi Özdemir'i referans aldı

Paylaş

Tamer Arda ERŞİN
Ankara

Darbe girişiminden yargılandığı davada ifade veren Eski EDOK komutanı Korgeneral Metin İyidil, ‘FETÖ’ üyesi olmadığını kanıtlamak için “Ablamın ise Nihat Özdemir ve onun yanında çalışan kardeşim Harun İyidil, bu hain çetenin polisleri tarafından hedef alınmıştı” dedi. İyidil, darbe gecesi darbecilere karşı arkadaşı  4. Kolordu Komutanı Faruk Şengül beraber hareket ettiklerini belirterek, “Şengül ile darbe girişimini engellemek için çalıştık. Faruk Şengül, 4. Kolordu Komutanı oldu. Ben 13 aydır cezaevindeyim” deyi tepki gösterdi.

Eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı (EDOK) Metin İyidil 15 Temmuz darbe girişiminden yargılandığı davada ifade verdi. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme heyeti karşısında savunmasına yapan İyidil, kendisinin ‘FETÖ’ üyesi olmadığını kanıtlamak için eniştesi iş adamı Nihat Özdemir'i referans alan savunma yaptı. İyidil, 3 kardeş olduklarının ve üçünün de ‘FETÖ’ üyelerince hedef alındığını belirterek, “Ablamın ise Nihat Özdemir ve onun yanında çalışan kardeşim Harun İyidil, bu hain çetenin polisleri tarafından hedef alınmıştı. Bunlar benin telefonumu dinlemişler. Dava açtım ve halen 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor” dedi. 

'ARKADAŞIM 4. KOLORDU'DA, BEN YARGILANIYORUM'

‘FETÖ’ üyelerinin hedefinde komutanlar olduğunu da ifade eden İyidil, bu isimlerin İsmail Hakkı Karadayı, Hasan Iğsız ve kendisi olduğunu söyledi. Darbe gecesi darbecileri durdurmak için çalıştığını kaydenden İyidil, “Okuldan arkadaşım şu an 4. Kolordu Komutanı Faruk Şengül ile darbe girişimini engellemek için çalıştık. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Anayasal düzene bağlıyım. Darbe gecesi darbecilere karşı emir veren ilk komutanlardan biriyim. Yanımda olan arkadaşım Faruk Şengül, 4. Kolordu Komutanı oldu. Ben 13 aydır cezaevindeyim. Eğer darbe girişimi başarılı olsaydı, bu adamlar beni yargılayacaktı. Darbe girişimi bastırıldı. Ben yine yargılanıyorum” dedi. 

Darbe gecesi yaşananlar hakkında da konuşan İyidil, bazı darbeci generallerin başından vurulması emri verdiğini, darbe girişimine karşı birliklerini harekete geçirdiğini ve dönemin Savunma Bakanın İsmet Yılmaz ile telefonda görüştüğünü anlattı. İyidil, darbe gecesi televizyonlara bağlanarak, darbe karşısında durduklarını ve darbe girişiminin emir komuta zinciri içerisinde gerçekleşmediğini televizyonda anlattığını savunmasına ekledi.
 

ÖNCEKİ HABER

CHP’li Didem Engin’den TRT bandrol zammına tepki 

SONRAKİ HABER

Arap Birliği Sekreteri: Suriye'nin üyeliği ülkelerin onayına bağlı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa