Cudi ve Gabar günlerdir yanıyor!

Cudi ve Gabar günlerdir yanıyor!

Cudi ve Gabar'da operasyon sırasındaki top atışları orman yangınlarına sebep oluyor.

Şırnak ve ilçelerinde “özel güvenlik bölgesi” ilan edilen çok sayıda bölgede yüzlerce asker ve korucunun katılımıyla başlatılan askeri operasyonlar devam ediyor. Beytüşşebap ilçesindeki Kato Jîrka ile Gabar, Cudi ve Besta bölgelerinde yoğunlaşan operasyonlar esnasında yapılan bombardımanlar ve top atışları ormanlık alanlarda büyük yangınlara neden oluyor.

Orman yangınlarının yoğunlaştığı ve hiçbir müdahalenin yapılamadığı alanların başında ise Cudi ve Gabar Dağlarının bulunduğu bölgeler geliyor. Yaklaşık 4 gündür Görümlü, Çalışkan ve Hisar Jandarma Komando Taburlarından atılan top atışlarından dolayı Cudi bölgesinde yüzlerce ağaç küle döndü. 

Bölgede bulunan Deriyê Cibrail, Sefine, Hesena ve Gire Çolya alanlarında ilk olarak çıkan yangın, günler sonra kendiliğinden sönerken, Çağlayan (Şax) ve Hisar (Hebler) alanlarında yeni yangınlar çıkmaya başladı. Cizre-Silopi kara yolu üzerinde rahat bir şekilde görülen yangının çıktığı alanların yasaklı olmasından kaynaklı ise müdahalede bulunulamıyor. Yangının devam ettiği bölgenin yakınında bulunan Gire Çolya alanında ise çok sayıda askerin katılımıyla operasyon başlatıldığı yerel kaynaklarca aktarıldı. (Şırnak/DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Cudi