33 tutuklu siyasetçinin iddianamesi 18 aydır yok

33 tutuklu siyasetçinin iddianamesi 18 aydır yok

Mardin Derik'te 18 ay önce tutuklanan belediye eş başkanlarının da aralarında bulunduğu 33 siyasetçi hakkında iddianame hâlâ hazırlanmadı.

Mardin'in Derik ilçesinde 18 ay önce tutuklanan belediye eş başkanları ve çalışanlarının da aralarında bulunduğu 33 siyasetçi hakkında iddianame hâlâ hazırlanmadı. Soruşturma dosyası iki kez “eksik delil” gerekçesiyle başsavcılıktan döndü. Dosya üçüncü kez başsavcılığa gönderildi. 

Derik’te geçtiğimiz yılın şubat ayında “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla tutuklanan 33 siyasetçi ve belediye çalışanı hakkında iddianame hâlâ hazırlanmadı. Aralarında İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınarak yerlerine kayyım atanan Derik Belediye Eş Başkanları Sabahat Çetinkaya ve Abdulkerim Erdem’in de bulunduğu siyasetçiler hakkında yürütülen soruşturma dosyası üzerindeki “gizlilik kararı” ise kaldırılmadı. 

Derik Savcılığının, siyasetçiler hakkında 2 kez hazırlayıp Mardin Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdiği soruşturma dosyasının da “eksik delil” gerekçesiyle iade edildiği öğrenildi. Avukatlar, başsavcılığın, tutuklu bulunan siyasetçilere yöneltilen suçlamaların ayrıntılarına yer verilmediğinden dosyayı kabul etmediğini belirtti. 

Dosya hakkındaki “gizlilik kararı”ndan dolayı soruşturmanın şu an ne aşamada olduğunu bilmediklerini belirten avukatlar, dosya hakkında görüşme taleplerinin de sürekli reddedildiğini kaydetti. Yaklaşık 2 ay önce dosyanın yeniden başsavcılığa gönderildiğini aktaran avukatlar, davanın halen açılmadığını ifade etti. 

18 ayı aşkın bir süredir iddianamelerinin hazırlanmasını bekleyen siyasetçi ve belediye çalışanlarının isimleri şöyle: Derik Belediye Eş Başkanları Sabahat Çetinkaya ve Abdulkerim Erdem, Murat Özüçalışır, Şükran Aksoy, Şükran Özer, Suphi Söylemez, Sedat Özbahçeci, Nimetullah Alaş, Mülkiye Şimşek, Murat Özbahçeci, Rıdvan Dip, Metin Caruş, Merve Ayebe, Tuba Dündar, Meliha Kıran, Mehmet İhsan Denk, Mehmet Ejder Tur, Mehmet Ektiren, Mahsum Günsel, Mahsum Temel, İbrahim Poyraz, Hamdullah Dinler, Hacı Ataklı, Gurbet Ektiren, Fırat Özdemir, Doğan Özbahçeci, Aydın Vural, Ümit Mamu, Aladdin Ecer, Aladdin Daşçı, Ahmet Yapıcı, Abidin Dolek, Abdullah Ataklı. (Mardin/DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Derik