09 Ağustos 2017 16:18

Baydemir: Vicdanı olan herkesin sahip çıkması gerekiyor

Van'da devam eden Vicdan ve Adalet Nöbeti'nde konuşan HDP Sözcüsü Baydemir: Bu vicdan hareketi sadece HDP’nin değil. Vicdanı olan herkes sahip çıkmalı

Baydemir: Vicdanı olan herkesin sahip çıkması gerekiyor

Paylaş

Van’ın Musa Anter Parkı’nda Halkların Demokratik Partisinin (HDP) başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti devam ediyor. Ziyaretlerin sürdüğü nöbettin ikinci gününde konuşan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalar yaptı.

Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin 2’nci günü ziyaretlerle başladı. Sabah saatlerinden itibaren HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İpekyolu ilçe örgütleri ile kanun hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan TUHAD-DER, MEYADER, Rojava Derneği ile esnaflar, nöbetin sürdüğü Musa Anter Barış Parkı’na gelerek, destek ziyaretinde bulundu. 

Nöbetin ilerleyen saatlerinde HDP Sözcüsü Osman Baydemir, gündeme dair değerlendirmede bulundu. 

‘EHMEDÊ XANÎ’NİN TORUNLARIYIZ’

HDP’nin tüm halklar için mücadele verdiğini söyleyen Baydemir, “Biz ezilmiş tüm halkların özgürlüğünü savunuyoruz. Bu hükümet 2015 yılında ülkeyi yine kan gölüne çevirdi. Anaların gözyaşlarını dökmeye başladı. Bu savaşta asker, polis, gerilla yaşamını yitirdi. Oysa 2013 yılında bir barış umudu doğmuştu. Sayın Öcalan 2013 yılında bunu deklare etmişti. Gelinen noktada ise tüm Türkiye tecrit ve izolasyon söz konusu. Bugün dünya üzerinde 50 bin nüfuslu devletler var iken bugün Türkiye’de sadece 50 bin Kürt siyasi tutuklu vardır. Tüm baskıya rağmen direnmeye devam edeceğiz. Onlar İsmet’in torunu ise bizler Ehmedî Xanî’nin torunlarıyız” dedi. 

ŞEMDİNLİ’DE OLANLAR FİLİSTİN’DE OLSAYDI…

Son bir haftada bölgede yaşanan işkence görüntülerine ve Van T Tipi Cezaevinde yaşananlara değinen Baydemir, “Van F Tipi Cezaevinde kadın tutsaklara yönelik ahlaksız bir şiddet uygulanmıştır. Avukatları gidip görüşemiyor, aileleri haber alamıyor. Şemdinli’de Şapatan köyünde yaşanan işkenceler kamuoyuna yansıdı. İşte AKP ve MHP’nin ortaklığının sonucudur. 80 yaşındaki kadına işkence yapılıyor. Eğer bu olay Filistin’de olsaydı Erdoğan bütün dünyayı ‘Müslüman kardeşlerimize işkence yapılıyor’ diye ayağa kaldırırdı. Bu vicdan hareketi sadece HDP’nin değil vicdanı olan herkesin sahip çıkması gerekiyor” ifadesinde bulundu. 

‘BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ’

AKP’nin Kürt düşmanlığı üzerinden siyaset yaptığını ifade eden Baydemir, şöyle devam etti: “Bugün devlet siyasetini Kürt düşmanlığı üzerinden yapıyor. Fırat Kalkanı adıyla Kürtlerin kazanımını engellemeye çalışıyor. AKP Sykes Picot’un devamını istiyor. Amed ve Ankara Garı Katliamı’nı yapan IŞİD’liler serbest bırakılırken, barışı ve kardeşliği savunan Sayın Selahattin Demirtaş hâlâ tutuklu bulunuyor. Bu da gösteriyor ki AKP’nin tek derdi Kürt düşmanlığıdır. Ama tarih boyunca Kürtlere düşmanlık yapanlar sonuç alamadı, bundan sonra da sonuç alamayacaklar. Erdoğan önceki gün Rize’de Efrîn’e saldırıdan söz ediyordu. Peki, Kürt düşmanlığı yapan Saddam Hüseyin’in akıbeti ortada. Saddam Hüseyin o kadar Halepçe’de katliam yaptı, Hiroşima’ya atom bombası atıldı ama faşizmin yıktığı tüm bu kentler nasıl yeniden inşa olduysa Erdoğan’ın yıktığı Cizre, Gever, Silopi ve Şırnak yeniden inşa edilecek. Bunu hep birlikte başaracağız.”

CHP VE AVUKATLARDAN VİCDAN VE ADALET NÖBET’İNE ZİYARET

Van’da süren Vicdan ve Adalet Nöbet’ini CHP İl yönetimi ve Özgürlükçü Hukukçular Platformu üyesi avukatlar ziyaret etti. Sanatçı Pınar Aydınlar ise, mini konseri ile nöbet eylemine katkı sundu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Van’da 2’nci gününde sürdürdüğü Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne yoğun ziyaretler yaşanıyor. Parti Sözcüsü Osman Baydemir’in güne ilişkin değerlendirme açıklamasının ardından CHP İl Örgütü destek ziyaretinde bulundu. Ziyaret sırasında konuşan CHP İl Başkanı Mehmet Kurukçu, HDP’nin başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbet’inin önemine vurgu yaparak, parti olarak destek sunmaya devam edeceklerini kaydetti.

‘TEK ADAM REJİMİNİ DURDURMAK GEREKİYOR’

Kurukçu, “İl yönetimi olarak HDP’nin başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbet’ini desteklediğimizi buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum. Parti olarak yaptığımız Adalet Yürüyüşü aslında bu ülkede adaletin bitme noktası geldiğinin yanıtıydı. 20 Temmuz’dan ne yazık ki bizler Saray’ın darbesiyle karşı karşıya kaldık. OHAL’in ilan edilmesi ve çıkartılan KHK’ler darbenin devamıdır. Meclis servis dışı edilmiştir. AKP’nin adım adım ülkemizi tek adam rejimine tekrardan götürdüğünü görmek lazım. CHP olarak her zaman ifade ettik yine ediyoruz; tek çözüm demokrasisi güçlendirilmiş bir parlamenter sistemdir. Ülkemize barış ve huzur gelmesi için ne gerekiyorsa bunun mücadelesini vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Kurukçu’dan sonra ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden HDP Parti Sözcüsü Baydemir, memnuniyetliklerini dile getirerek, nöbetin bütün toplum için gerekli olduğunu vurguladı. Sohbet ve ikramların ardından CHP heyeti parktan ayrıldı.

BAĞLAMA EŞLİĞİNDE TÜRKÜ

Daha sonra parkta türküler seslendiren sanatçı Pınar Aydınlar’ın bağlamasına milletvekilleri de eşlik etti. Ziyarete gelen ve nöbet eyleminde bulunalar da zılgıtlarıyla ritim tuttu.

ÖHP’DEN ZİYARET

Mini konser sonrası Özgür Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatlar ziyarette bulundu. Avukatlar ile vekillerin sürdürdüğü nöbet eyleminde, bilgi alışverişinin yanı sıra sohbetler edildi.

AYDINLAR: NOTALAR ENGEL TANIMAZ

Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne destek ziyaretinde bulunan sanatçı Pınar Aydınlar, parka müzik aletlerinin alınmamasına tepki göstererek, “Notaların hiçbir şekilde engel tanımadığını biliyoruz” dedi.

Van’da Musa Anter Barış Parkı’nda süren Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni ziyaret eden sanatçı Pınar Aydınlar, enstrümanlarıyla alana gelmek isteyen sanatçıların 2 gündür engelleniyor olmasına tepki gösterdi. “Onlar sanata, kültüre, müziğe resme, hayata, aşka ve özgürlüğe karşılar. Kuşların zehirlendiği, insanların katledildiği, müziğin yasaklandığı bir ülkede inadına direnmek en büyük sorumluluğumuzdur” dedi. 

‘SANATA, KÜLTÜRE, AŞKA VE ÖZGÜRLÜĞE KARŞILAR’

Vicdan ve adaletin herkes için gerekli olduğunu söyleyen Aydınlar, “Bu kadar çok adaletsizliğin ve vicdansızlığın yaşandığı bir süreçten geçerken elimizden geldiğince insan onurunu korumak için mücadele etmeliyiz. Vicdan ve adaletin herkes için gerekli olduğunu ve herkesin ihtiyaç duyduğuna inanıyoruz. Güzel olan her şey egemen sistemin saldırıları ile karşı karşıyadır” diye konuştu.

‘SAZIMIZLA SÖZÜMÜZLE HER ALANI DİRENİŞ MEVZİSİNE ÇEVİREBİLİRİZ’

“Kuşların zehirlendiği, insanların katledildiği, müziğin yasaklandığı bir ülkede inadına direnmenin en büyük sorumluluk” olduğunu vurgulayan Aydınlar, “Buraya gelmek isteyen müzisyen arkadaşlarımızın alana alınmaması bir gerçeği gösteriyor. Bizler insana dair olan, yaşamı güzelleştiren değerlerimize sahip çıktığımız sürece faşizan zihniyeti ve yaşam alanlarımız işgal edenlere karşı sazımızla, sözümüzle bütün alanları direniş mevzilerine çevirebiliriz” diye konuştu. 

‘NOTALAR ENGEL TANIMAZ’

Notaların hiçbir şekilde engel tanımadığının dile getiren Aydınlar, şunları söyledi: “Pir Sultanların yazdığı beyitlerin, sözlerin ve direniş ezgilerinin bugünlere taşınması, aslında sanatın hiçbir şekilde engel tanımadığını gösteriyor. Çünkü zulüm var olduğu sürece direniş de var olacaktır. Sanatçılar ne olursa olsun mazlum halkların ve haksızlığa uğrayan herkesin yanında olacaktır.” 

NÖBET EYLEMİNE ALINMAYAN YURTTAŞLAR: DESTEĞİMİZİ BURADAN SÜRDÜRECEĞİZ

HDP'nin Vicdan ve Adalet Nöbeti'ni ziyarete gelen yurttaşlara yönelik engellemeler devam ederken, park girişinde bekleyenler bu duruma tepki gösterdi. 

Van’da Musa Anter Barış Parkı’nda 2’nci günde devam eden Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne ziyaret engeli sürüyor. Polis, içeriye girişlerde zorluk çıkarırken, yurttaşlar parkın etrafında buldukları gölgelik alanlarda bekleyişlerini sürdürüyor. İnatla bekleyişini sürdüren yurttaşlar, zafer işaretleri yaparak polisin tutumunu protesto ediyor.

İçeriye giremeyen birçok kişi, “Burada irademizle buluşmamızı engelliyorlar. İçeri giremezsek de buradan onlara desteklerimizi sürdüreceğiz" diye konuştu. Nöbet alanına alınmayanlardan Vahdettin Cagün, ''Bu yaşanan durumu kınıyorum. Bizler tüm engellemelere rağmen burada beklemeye devam edeceğiz. Burayı açık cezaevine çevirenler bilsin ki biz adalet arayışımızı sürdüreceğiz'' dedi. 

ZİYARETLER BARİYERLERİ AŞTI

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Van Musa Anter Barış Parkı’nda sürdürdüğü Vicdan ve Adalet Nöbet’i hukukçular, siyasi partiler, emek ve meslek örgütleri ile ekolojistler tarafından ziyaret edildi. Ziyarette bariyerleri aşmayı başaran kadınların alkış ve zılgıtları dikkat çekti. 

‘ADALETİN OLMADIĞI YERDE DOĞADAN BAHSEDİLEMEZ’

Ziyarete gelen ÇEVDER üyeleri, nöbetin taleplerini sonuna kadar desteklediklerini dile getirdi. Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan ve ÇEVDER Başkanı Ali Kalçık arasında kente atanan kayyumların doğaya zarar veren projeleri üzerine konuşmalar yapıldı. Söz konusu projelerin Van Gölü'ne verdiği zarar anlatırken, ÇEVDER Başkanı Ali Kalçık ise, yeni projeler hakkında bilgi verdi. Kalçık, “Sizin yaptığınız bu nöbeti sonuna kadar desteklediğimizi buradan ifade ediyoruz. Vicdan ve Adalet’in olmadığı hiçbir yerde insanlık adına, doğa adına değerlerden bahsedilemez. Zaten bir kentte atanan bunca kayyumun olduğu bir yerden doğanın korunduğunu söyleyemiyoruz. Van Gölü'nün manzarası doğa güzelliği, hizmet adına örülen duvarlarla katlediliyor. Doğa adına sağlam hiçbir şeyin yeşermesine izin verilmiyor” dedi.

‘BU NÖBETLER TOPLUMA UMUT VERİYOR’

Van Baro Başkanı Murat Timur da “Mazlum bir gelenekten gelen HDP’nin bu talebine elbette sessiz kalmamız mümkün değil. Bu kadar adaletsizliğin yaşandığı süreçte elbette toplumun umudu bu şekilde barışçıl yollarla yapılmış eylemlere oluyor. Adalet sağlanıncaya kadar birlikte yapılan mücadeleler sürecektir” diye konuştu. 

KESK ÜYELERİ ALANA ALKIŞLARLA GİRDİ

KESK Şubeler Platformu, alana alkış ve zılgıtlarla girdi. Kamu çalışanlarını vekiller de alkış ve zılgıtlarla karşıladı. Platformu üyeleri böylesi bir süreçte yapılan eylemin önemine vurgu yaparak birlikte yapılacak mücadele yönteminin çok daha fazla güç getireceği vurgusu yapıldı. 

KADINLAR ENGELLERİ AŞA AŞA GELDİ

İki hafta önce serbest bırakılan Siirt Milletvekili Besime Konca da nöbete katıldı. Yine Edremit DBP ve HDP yönetimi ziyaret gerçekleştirdi. Erciş ilçesinden gelen iki kadın iki gün üst üste alana girmek için mücadele verdiklerini kaydetti. Polis engelinin kendilerini durduramayacağını ve bu gün de nöbete ulaşabildiklerini, yarın da geleceklerini söyledi. 

Ziyarete din alimleri ve kanaat önderleri de katılarak, adalet taleplerini dile getirdi. Dikkat çeken bir diğer ziyaret ise milletvekili Lezgin Botan’ın 7 yaşındaki Lavin isimli kızının babasını parkta ziyaret etmesi oldu. 

ESNAFTAN İKRAM 

Nöbet eylemindekilere çevrede bulunan esnaflar tarafından meyve ikram edildi. Ziyaretlerden arta kalan zamanlarda ikram edilen erik ve incirler katılımcılara dağıtılıyor. Ayrıca sıklıkla da parkta çevre temizliği yapılıyor. 

BAYDEMİR VE ÇOCUKLARIN OYUNU

Parkın arka tarafında oyun oynayan çocuklar ise Osman Baydemir’in ağaç altında dinlendiğini görünce yanına geldi. Baydemir’le tanışıp sohbet eden çocuklar, oyun davetini de geri çevirmeyerek bir süre parmak kapma oyunu oynayarak eğlendiler. 

SES ÇIKARMA EYLEMİ

Ziyaretçiler ile parkın ortasında oluşturdukları çemberle bir araya gelen HDP’li milletvekilleri saat 21.00’de ses çıkarma eylemi başlattı. Milletvekillerinin zılgıtları ve alkışlarına, çevrede bulunan yurttaşlar da balkonlarına çıkarak destek verdi.

Ses çıkarma eyleminden sonra konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, “Türkiye’nin her yerinden yüreğiyle destek veren milyonları sevgi ve saygı ile selamlıyoruz. Faşizmden korkmuyoruz. Vicdan ve Adalet arayışında olan herkesin umudunu yeşerttiğini ve güçlendirdiğini biliyoruz. Bu direniş faşizmin karşısında yegâne duran güçtür. Bizler hakkaniyeti ve insanlığın ortak değerlerini savunmaya devam edeceğiz. Bizler barışı savunmaya devam edeceğiz” dedi. (Van/DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

‘Kırmızı etiketli’ asansörler 1 yıldır kullanılıyor

SONRAKİ HABER

HDP, vekillerin polislerce darbedilmesi üzerine yargıyı göreve çağırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa