09 Ağustos 2017 15:53

Altıok: Adalet ve hak kavramları hiç bu kadar çiğnenmedi

CHP’nin İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, hak savunucularına dönül baskıları değerlendirdi.

Altıok: Adalet ve hak kavramları hiç bu kadar çiğnenmedi

Paylaş

Son dönemde insan hakları alanında faaliyet gösteren hak savunucularına dönük baskılar tavan yaparken, yaşananları değerlendiren CHP’nin İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, “Türkiye tarihi hiçbir döneminde adalet ve hak kavramlarının bu kadar çiğnendiği bir döneme tanıklık etmedi.” ifadelerini kullandı.

Büyükada’da mesleki faaliyet toplantısının basılıp hak savunucularının gözaltına alınıp tutuklanmasının ardından son dönemde hak savunucularına dönük baskılar arttı. İstanbul’da Kadıköy ve Beşiktaş’ta açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yapılan dayanışma eylemlerine polis saldırırken, insan hakları savunucuları darbedilerek gözaltına alındı. Beşiktaş’ta gözaltına alınan 41 hak savunucusu önceki gün serbest bırakılırken, yüzlerinde ve vücutlarında darp izleri görüldü.

‘HAK VE SAVUNUCULARI GÜVENDE DEĞİL’

Yaşananları gazetemize değerlendiren CHP’nin İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, Türkiye’de son dönemde adalet ve hak kavramlarının çiğnendiğini belirtti. Açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumuna dikkat çeken Altıok, “Soruşturmasız ve haksız şekilde işlerinden edilen Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça açlık grevlerinde. Ölümün eşiğindeler. Tek bir şey istiyorlar; işlerine geri dönmek. Bunu da kimseyi rahatsız etmeden, şiddetsiz bir şekilde kendi bedenleri üzerinden yapıyorlar. Açlık grevinde olan bu insanlar ‘İnsan hakları heykelinin önünde’ hakkını ararken gözaltına alındılar. Şimdi de tutuklu durumdalar. Tecrit ediliyor, avukatlarıyla görüştürülmüyor ve zorla, yaka paça hastaneye götürülüyorlar. Huzurun, güvenin, şeffaflığın, özgürlüğün olmadığı ve her geçen gün de bu konularda sonlara düşen bir ülkede hak ve hak savunucuları da güvende değil. AKP hem hakları hem de savunucularını KHK’ler eliyle gasbediyor, hapse atıyor.” ifadelerini kullandı.

‘HAK SAVUNMAK SUÇ SAYILIYOR’

Büyükada’da mesleki faaliyet toplantısının basılıp hak savunucularının tutuklanmasını da hatırlatan Altıok, “En son hak savunucularının tutuklanması ise ülkede hak savunmanın suç sayıldığının ispatı oldu. Bunca insan hakkı ihlalinin olduğu ve işkence iddialarının araştırılmasına dahi izin olmayan bir ülkede, insan hakları savunucularının ajanlık suçlaması ile karşı karşıya kalması ironik ve trajik değil, olsa olsa gerçeküstüdür.  Ülkemizin bu denli korkunç bir tabloya sürüklenmesi darbe girişimine olanak sunan baskıcı ve çıkar odaklı iktidar politikalarının rejimi hedef alan anlayışın sonucudur.” dedi. “İktidar, saray rejimini ayakta tutabilmek ve amaçladıkları devlet rejimine ulaşmak için aylar öncesinden programlanmış bir şekilde bir araya gelen hak savunucularını tutukladı ve yandaş medyasında da hedef gösterdi.” diyen Altıok, “Türkiye tarihi hiçbir döneminde adalet ve hak kavramlarının bu kadar çiğnendiği bir döneme tanıklık etmedi.” ifadelerini kullandı. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yoleri: Gözaltında her anımız işkenceyle geçti

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa