09 Ağustos 2017 12:51

Çanakkale Şahinli halkı ÇED toplantısını yaptırmadı

Çanakkale Lapseki İlçesi Şahinli Köyü'ne bazaltı ocağı için gelen ÇED yetkilileri tepkiyle karşılandı. Şahinli Köylüsü toplantıyı yaptırmadı.

Çanakkale Şahinli halkı ÇED toplantısını yaptırmadı

Paylaş

Betül  EREK
Çanakkale

Çanakkale Lapseki ilçesine bağlı Şahinli Köyünde kurulu Kurtyapı Harfiyat tarafından işletimde olan bazalt ocağı kapasite arttırma projesi için Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısına gelen heyete izin verilmedi. Heyet toplantı yapamadan köyü terk etmek zorunda kaldı. Eyleme Çevre Platformu da katıldı. 

'TAŞ OCAĞINI DA MUHTARI DA İSTEMİYORUZ'

Kapasite arttırımı için hazırladıkları ÇED dosyasına göre yıllık 250 bin tondan 2 milyon 246 bin 400 tona çıkarılacağı ifade edilen taş ocağı köyde büyük zararlara neden oluyor. Köy halkı taş ocağında patlatılan dinamitler nedeniyle, evlerde hasarların oluştuğundan ve uzun süredir sularının olmadığından şikayetçi. Köyde Ramazan Bayramından bu yana çamur akan suları şimdi ise sadece tankerlerle karşılanıyor. Köy kadınlarının “Önceden Şahinliden su alırlardı şimdi biz tankerlerle su taşıyoruz” sözleri maduriyetlerini ortaya koyuyor. Köy muhtarının maden ocağına karşı olumlu tutumu köylüyle muhtarı karşı karşıya getirmiş durumda. Dün yapılan eylemde köylü “Taş ocağını da muhtarı da istemiyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdi. Azalardan Mustafa Koyun ÇED heyetine karşı “Biz toplantı falan istemiyoruz; gerçekleri görmek istiyorsanız şu karşıdaki evlerde” dedi. 

‘TAŞ OCAĞI DEĞİL SUYUMUZU İSTİYORUZ’

Köydeki kadın direnişi ses getirdi. Uzun süre attıkları “Muhtar istifa” sloganı muhtara karşı tepkilerini dile getirdi. Toplanan kadınlar hep bir ağızdan “Taş ocağı değil suyumuzu istiyoruz” diyerek direnişin sesi oldu. Kadınlar “Meralarımızı yok ettiler. Biz hayvancılıkla geçimini saylayan insanlarız; geçim kaynaklarımızı yok ediyorlar. Sularımız yok, tankerlerle gelen su ise yetmiyor” sözleriyle köylünün zor durumda olduğunu dile getirdi.

ÇED toplantısının engellenmesi ardından toplantının yapılamadığına dair tutanak tutuldu. 

Çevre Platformu Temsilcilerinden Çanakkale Sağlık Çalışanları ve Emekliler Derneği Başkanı Ulviye Çağlıdağ taş ocağının sağlık açısından zararları hakkında bilgi vererek “Çevrenin siyaseti yoktur. Sağlığımızı tehdit eden her şeye hayır diyebiliriz” insan sağlığı için direnmeye direnmeye davet etti. DİSK Emekli Sen Çanakkale Şube Başkanı Hale Sarıcan ve Eğtim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Reyhan Erdem de konuşmalarında Gürpınar’daki direnişi örnek gösterdi. 

ÖNCEKİ HABER

Şemdinli'de iş makinesi uçuruma yuvarlandı: 1 ölü

SONRAKİ HABER

İngiltere Başbakanı Theresa May, B Planını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa