09 Ağustos 2017 12:25

İsveç'te Naziler oturma eylemindeki mültecilere saldırdı

İsveç'te sınır dışı edilmeleri protesto etmek için oturma eylemi yapan mülteci çocuklara Naziler saldırdı.

İsveç'te Naziler oturma eylemindeki mültecilere saldırdı

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç’in başkenti Stockholm’de sınır dışı edilmeleri protesto etmek için oturma eylemi yapan mülteci çocuklar Nazilerin saldırısına uğradı. Saldırı sonucu 3 çocuk hafif yaralandı.

Büyük bir çoğunluğu Afganistan’dan tek başına gelip İsveç’e iltica eden yüzlerce çocuk, dün öğleden sonra parlamento binasının yanındaki Mynttorget Meydanı’nda oturma eylemi başlattı.

Çocuklar, İsveç Göçmen Dairesi’nin verdiği Afganistan’a iade kararının geri alınmasını ve Göçmen Dairesi Genel Müdürü’nün meydana gelerek kendileriyle görüşmesini talep etti.

Mülteciler, İsveç Dışişleri Bakanlığı’nın kendi vatandaşlarına Afganistan’a gitmemelerini tavsiye ederken kendilerinin iade edilmelerini iki yüzlülük olarak niteliyor.

Saat 20.00 sularında Nazi Kuzey Direniş Hareketi’nin gençlik örgütü Kuzey Gençlik’e üye olduğu tahmin edilen 20-30 civarında Nazi, oturma eylemi yapan çocuklara karşı sis bombaları atarak saldırıya geçti.

Polisin basın sözcülerinden Åsa Wallentin, İsveç Devlet Televizyonu’na “Bir grubun saldırısına uğradılar. Göstericilere bir çeşit nesne atıldığı bilgisini aldık. 3 kişi hafif yaralandı” açıklamasını yaptı.

20-30 kişilik bir grubun saldırısına uğradıklarını söyleyen Nazir adındaki mülteci, “Üç kişinin yaralandığını gördüm. Çok sis vardı. Çocuklardan biri yerde yatıyor ve bağırıyordu. Şoke oldum. Kimseye kötülük yapmadık. Neden bize böyle yapıyorlar?” dedi.

Polis, saat 23.00 sularında Nazileri meydandan uzaklaştırdığını ama kimseyi gözaltına almadığını açıkladı.

2014 yılında İsveç’e 7 bin civarında yalnız çocuk iltica talebinde bulunurken 2015 yılında bu sayı  35 bin 369’e yükseldi. Yaşları 12 ila 17 arasında değişen çocukların 23 bini Afganistan, 4 bini Suriye, diğerleri de Somali ve Eritre’den gelerek iltica talebinde bulundu.
2015 yılında 3 bin çocuğun iltica talebi kabul edildi. Bu, 40 bine yakın çocuğun iltica başvurularının karara bağlanmadığını ve büyük bir çoğunluğunun ülkelerine geri gönderilme riskiyle karşı karşıya kaldığını gösteriyor.

Göçmen Dairesi’nin son yayımladığı bilgilere göre İsveç’te 30 bini Afganistan, diğerleri Somali, Suriye, Fas ve Etiyopya’dan ebeveynsiz gelen 40 bin civarında çocuk bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl, çocukların toplu intihar girişiminde bulunma duyumlarından sonra İsveçli kurumlar alarma geçmişti.

ÖNCEKİ HABER

Sporda şiddet: Soylu’dan ‘ideolojik gruplar’ suçlaması

SONRAKİ HABER

Tünel inşaatında iş kazası: 2 işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa