09 Ağustos 2017 07:28

Kentsel dönüşümle artan inşaat kirpileri gün yüzüne çıkardı

Uzmanlar, İstanbul sokaklarında sık sık kirpi görülmesini, kentsel dönüşümle artan inşaatların çıkardığı gürültü ve yaptıkları titreşimle açıklıyor.

Kentsel dönüşümle artan inşaat kirpileri gün yüzüne çıkardı

Paylaş

İstanbul başta olmak üzere büyük kentlerde sık sık kirpi görülmeye başlandı. Sokakta ya da evlerin bahçelerinde kirpi görenler bu anları fotoğraflayıp sosyal medyada paylaşıyorlar. Kirpiler adeta sosyal medyanın yeni fenomeni olmuş durumda. Ancak durum türleri için iyiye gitmiyor. Uzmanlar her gün biraz daha betonlaşan kentlerde, kirpilerin yaşam alanlarının daraldığını ve yeni yuva arayışına girdiğini söylüyor. Kentsel dönüşümle birlikte artan inşaatların yarattığı titreşimden rahatsız olan bu hayvanlar, kendilerini insanların yaşam alanlarına atmaya başladı.

Gazete Habertürk'ten Hande Hepşen'in haberine göre İstanbul Veterinerler Odası Başkanı ve İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Murat Arslan, kirpilerin yeşil alanlarda beslenen canlılar olduğunu belirterek, bu dönemde onları yaşam alanı dışında, sokaklarda görmemizin birkaç nedeni olduğunu belirtti. Büyükşehirlerde kirpilerin yaşam alanının daraldığını belirten Arslan, şunları söyledi:

“Kirpiler, hızlı yapılaşma, inşaatların yarattığı titreşimler nedeniyle yeni yaşam alanı arayışına girdi. Kirpiler, küçük başlı hayvanlar olduklarından yer kabuğundaki titreşimleri hissederler. Depremler de yaşam alanlarından çıkmalarına bir sebep olabilir. Kirpiler adapte olmakta zorlanan canlılardır. Yeşil alan yok edildikçe soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Normalde bahçelerimizde, ormanlarda görmemiz gereken kirpileri sokaklarda görmemizin sebebi bu.”

‘YAŞAM ALANLARINI TERK ETMEK ZORUNDA KALIYORLAR’

Veteriner hekim Prof. Dr. Tamer Dodurka da, kirpilerin inşaatlar, enerji nakil hatlarındaki artış nedeniyle doğal yaşam alanlarını terk etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Dodurka, “Yaşam alanları yok olan canlılar normalden farklı davranışlar gösterip kentlere iniyorlar. Bu yemek arayışı, yeni bir yaşam alanı arayışı içindir. Örneğin tatlı su kaynakları kuruduğu için bir tatlı su hayvanı olan su samuru Marmara Denizi’nde görülmeye başladı” dedi.

KEDİ VE KÖPEK MAMASI YİYORLAR

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) üyesi ve Yaban Hayvan Veterineri Ahmet Emre Kütükçü de, büyük şehirlerde kirpilere rastlanmasının ana nedeninin yaşam alanlarının azalması olduğunu kaydetti. “Yol kenarına bırakılan kedi köpek mamaları onlar için kolay yiyecekler haline geliyor” diyen Kütükçü, İstanbul’un yaban hayatı potansiyeline dikkat çekerek şunları söyledi:

“İstanbul, ihtiyaçları çok fazla olan büyük bir şehir olabilir ama hâlâ büyük bir yaban hayatı potansiyeline sahip. Kentte, yaban hayatının öncelikleri gözetilerek planların hayata geçirilmesi mümkün. Yaban hayatı yönetim planına sahip bir başka büyük şehir olarak Avrupa’daki örneklerin arasına katılabilir.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Van'da 4.4 büyüklüğünde deprem

SONRAKİ HABER

İZBAN işçisi intihar etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa