08 Ağustos 2017 19:55

Beştaş: Tek tip elbise tüm halklara giydirilmek isteniyor

HDP’li Meral Danış Beştaş tek tip elbiseye karşı yaptığı açıklamada 'Tek tip elbise tüm ülke halklarına giydirilmek isteniyor' dedi.

Beştaş: Tek tip elbise tüm halklara giydirilmek isteniyor

Paylaş

Tutuklulara yönelik tek tip kıyafet düzenlemesi hazırlıklarına tepki gösteren HDP’li Meral Danış Beştaş, “Tek tip elbise tüm ülke halklarına giydirilmek isteniyor” açıklamasında bulunarak, uygulamayı kabul etmeyeceklerini vurguladı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, cezaevinde bulunan tutuklulara tek tip kıyafet giydirilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Tek tip kıyafet değil çok renkli çok kültürlü birlikte özgür yaşam” başlığı ile yapılan açıklamada, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın konuya ilişkin talimatı üzerine Adalet Bakanlığı’nın harekete geçtiği hatırlatıldı.

‘MASUMİYET KARİNESİ YOK SAYILIYOR’

Kıyafet düzenlemesi ile henüz yargılanmamış binlerce kişinin suçlu ilan edileceğinin ifade edildiği açıklamada masumiyet karinesinin yok sayıldığı dile getirildi. “Yargı kararlarını artık hakimler değil, AKP Genel Başkanı veriyor” denilen açıklamada uygulama ile birlikte yargının tek yargıcın eline geçeceği kaydedildi. Açıklamada, “Tek tip elbise mahkumiyet kararlarının hükümetçe verildiğinin açık bir ifadesi olacaktır” denildi.

‘TEK TİP ELBİSE TÜM ÜLKEYE GİYDİRİLMEK İSTENİYOR’

12 Eylül 1980 darbesinden sonra tek tip elbisenin uygulanmaya çalışıldığını hatırlatan Beştaş, buna karşı devrimci tutsakların açlık grevine başladığı ve 4 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Tek tip kıyafetin bireyin özgürlüğünü kısıtladığı için okullarda dahi kaldırıldığını hatırlatan Beştaş, “AKP Genel Başkanı tüm toplumu, tüm ülkeyi tek tipleştirmek istiyor. Tek tip elbise tüm ülke halklarına giydirilmek isteniyor. Binlerce yıldır bu topraklarda birlikte yaşamı örmüş olan Türkiye halkları hiç kuşku yok ki bu uygulamaya da karşı çıkacak, kendi benliğinin ve özgürlüğünün gereğini yapacaktır” diye kaydetti.

‘ÖÇ ALMA DUYGUSU'

“Hukukun adeta bir intikam aracına dönüştürülmesi, telafisi mümkün olmayacak zararlara yol açacaktır” denilen açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi: “Hukuk devletinin mayasında öç alma duygusu değil adalet duygusu vardır. Hukuku intikam duygusu ile yok etmek yerine demokrasi ile taçlandırmak şu an en acil ve mühim meseledir.” 

Açıklamada Türkiye halklarına da uygulamaya karşı çıkmaları çağrısı yapıldı. (DİHABER)
 

ÖNCEKİ HABER

Çin: Yaptırımlar için bedel ödemeye hazırız

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa