08 Ağustos 2017 18:10

Hasta tutuklular: Cezaevlerinden tabutlar çıkmasın

Çözüm süreci sonrası ölüme terk edilen hasta tutuklular cezaevinden kamuoyuna duyarlılık çağrıda bulundu.

Hasta tutuklular: Cezaevlerinden tabutlar çıkmasın

Paylaş

Selman KELEŞ

Çözüm sürecinde pazarlık konusu yapılan hasta tutuklular, sürecin bozulmasıyla birlikte adeta ölüme terk edildi. Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından 3 kez “Cezaevinde kalamaz” raporu verilen Şehmus İlhan da serbest bırakılmayı bekleyen yüzlerce hasta tutuklu arasında bulunuyor. 25 yıldır cezaevinde tutulan 43 yaşındaki İlhan’ın sağlık durumu ise günden güne kötüye gidiyor. Riskli olduğu gerekçesiyle ameliyatı yapılmayan İlhan tutulduğu Van T Tipi Kapalı Cezaevinden kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

Daha önce birçok devlet hastanesinde tedavisi yapılan İlhan, düzenli kullandığı ilaçlarla yaşam mücadelesi veriyor. Sık sık hastalıklarına bağlı olarak krizler geçiren İlhan’ın beyninde 8 lif bulunmasının yanı sıra, sara (Hepatit B), şeker, astım, hipertansiyon ve mide ülseri gibi kronik ağır hastalıkları da bulunuyor. Adeta işkenceli bir ölüme terk edilen İlhan’ın tahliye olması için 5 yıl hapis cezası bulunuyor.

Hasta tutukluların bir an önce serbest bırakılması için kamuoyu ve sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunan İlhan, “Benim durumumda şu anda cezaevlerinde yüzlerce hasta tutsak arkadaşımız var. Çoğu zaman ya hasta tutsakların cenazesi zindanlardan çıkıyor ya da ölüm sınırındakiler serbest bırakılıyor. Bu siyasi gerekçe ve keyfilikler; vicdanları, yaralamakta ve kapanması güç yaralar geride bırakmakta. Artık cezaevlerinden tabutların çıkmasını istemiyoruz” ifadesinde bulundu. (Van T Tipi Kapalı Cezaevi/DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

‘Bir Başka Dünyadan’ raflara çıktı

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa