08 Ağustos 2017 17:00

Perakende satış hacmi arttı

Haziran ayında perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0.5 arttı.

Perakende satış hacmi arttı

Paylaş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayına ilişkin perakende satış endekslerini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0.5 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3.6, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1.2 artarken, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 1.6 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 5.4, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 2.9 azalırken, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0.2, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4.4 arttı. Bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları ise aynı seviyede kaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0.6 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0.3 artarken, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 1.4 azaldı. (Ankara/ANKA)

ÖNCEKİ HABER

Sanayi üretimi beklentinin altında kaldı

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa