Perakende satış hacmi arttı

Perakende satış hacmi arttı

Haziran ayında perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0.5 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayına ilişkin perakende satış endekslerini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0.5 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3.6, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1.2 artarken, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 1.6 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 5.4, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 2.9 azalırken, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0.2, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4.4 arttı. Bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları ise aynı seviyede kaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0.6 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0.3 artarken, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 1.4 azaldı. (Ankara/ANKA)

www.evrensel.net
ETİKETLER perakende