08 Ağustos 2017 15:01

Alçak bulutlar imdada yetişti: İstanbul beklenenden serin

Meteoroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdullah Kahraman, bugün beklenen sıcak ve nemli havanın yaşanmamasının nedenini açıkladı.

Alçak bulutlar imdada yetişti: İstanbul beklenenden serin

Paylaş

İstanbul'da aşırı sıcak ve nemli havanın, bugün iyice artarak hissedilen sıcaklığı 43 dereceye kadar çıkarması bekleniyordu. Ancak beklenen olmadı.

Hürriyet'in haberine göre Meteoroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdullah Kahraman, İstanbul'da bugün bunaltan sıcak ve nemli havaya mola verilmesine yol açan meteorolojik durumun, Karadeniz üzerinden gelen alçak bulutların etkisiyle güneş radyasyonu ile ısınmanın sınırlanmasından kaynaklandığını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Kahraman, "Halen Marmara'nın doğusunda alçak bulutlar var. Özellikle yere en yakın stratus bulutlarının tahmini güçtür, çünkü atmosferdeki sirkülasyonun yanı sıra yerel koşullar da bunların oluşumu ve gelişiminde önemli rol oynar. Alçak bulutların perdelemesiyle güneş radyasyonu yere daha az ulaşabiliyor, bu da ısınmayı sınırlıyor" diye konuştu.

Istanbul'da sıcaklıkların şu an 29 derece, bağıl nemin ise yüzde 75 düzeyinde olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Kahraman, "Hissedilen sıcaklık 33 derece. Bu kadar yüksek nemde sıcaklığın birkaç derece oynaması termal konforumuz için çok daha büyük etkilere neden olur. Örneğin sıcaklık 4 derece artıp 33 dereceye yükseldiğinde, bağıl nem % 75 iken hissedilen sıcaklık 47 dereceye yükseliyor. Böyle bir durumda ısı krampları veya ısı bitkinliği, halk deyimiyle sıcak çarpması meydana gelebilir" sözleriyle uyarıda bulundu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

HDP’li Ayhan Bilgen’e tahliye çıkmadı

SONRAKİ HABER

Kanguru faresi görüntülendi haberleri gerçeği yansıtmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa