CHP'li Zeynep Altıok: Hayvanları koruyacak yasa yok

CHP'li Zeynep Altıok: Hayvanları koruyacak yasa yok

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, hayvanlara yönelik şiddetin faillerinin küçük cezalarla serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

CHP’nin İnsan ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok son günlerde hayvanların her türlü şiddete maruz kaldıklarına ve  ihmal, istismar edildiklerine dikkat çekti.

Altıok, yaptığı açıklamada arka arkaya basına yansıyan ve yakalanan faillerin idari para cezaları kesilerek serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun yeniden tartışmaya açılmış olduğunu kaydeden Altıok, hayvanları tam anlamıyla koruyacak bir yasanın olmadığını ifade etti. Mevcut yasaya göre sadece sahipli hayvanların mal sayıldığı için, öldürülmeleri halinde 'mala zarar verme' suçundan yargılanılacağını kaydeden Altıok, “Sahipli hayvanlar hala 'mal' kapsamında, sahipsizler ise 'mal' dahi değil. O yüzden hayvanlara yönelik her türlü şiddet cezasız kalıyor” diye konuştu.

Altıok,  5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununda değişiklik yapılmasına dair verdiği kanun teklifinin bir buçuk yıldır komisyonda beklediğini hatırlatarak, şu anki yasaya göre sahipsiz hayvanları öldürmenin 'Kabahatlar Kanunu'na göre yargılama getirdiğini söyledi. “Mevcut yasaya göre bir hayvanı öldürmenin, tecavüz etmenin cezası, kapalı alanda sigara içmeyle, gürültü yapmayla eşdeğer” diye konuşan Altıok,  hayvanlara karşı işlenen her türlü suçun da Türk Ceza Kanunu kapsamına alınmasını önerdiklerini belirtti. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER Zeynep Altıok

1 yorum yapılmış

  1. Nesrin Çıtırık 3 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Sayın Altıok, Kanun hayvanlara şiddete karşı TCK ya girmesi konusunda sizinle hemfikiriz. Fakat siz, hayvanlara karşı en büyük şiddet ve vahşetin CHP li belediyelerden geldiğini biliyor musunuz? Bilmeniz gerek çünkü partinize ve size CHP li belediyelerin ölüm kampı barınaklarını, yok etmelerini, öldürmelerini defalarca yazdık. CHP li belediyeler, HAYVANA ZULÜMDE Ak Partili veya MHP li belediyeler ile yarıştalar ve çoğu kez onları geçiyorlar. Kanunun değişmesini istemekten önce kendi partinizin belediyelerinin ZULMÜ ve VAHŞETİ durdurmalarını sağlmalısınız. Beyanat vermekle maalesef zulüm durmuyor. Samimi iseniz, parti içi denge hesaplarını bırakıp, CHP li belediyeleri hayvanları korur hale getirmeniz gerek. Kendi belediyelerinize laf geçiremezken, kanun değişsin diye ortaya çıkmak ne derece inandırıcı? Saygılarımla Nesrin Çıtırık Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı ... 05334458803

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.