Malezya Shangri-La işçileri, 13 yıllık mücadeleyle kazandı

Malezya Shangri-La işçileri, 13 yıllık mücadeleyle kazandı

Malezya'da Shangri-La şirketi işçileri, toplu sözleşme haklarını geri almak için 13 yıldır verdikleri mücadeleyi kazandı.

Shangri-La şirketine ait Rasa Sayang Resort ve Spa işletmesinde çalışan otel, bar ve restoran işçilerinden Malezya Yarımadası Ulusal Birliği (NUHBRW) isimli sendikanın üyeleri, 13 yıl süren mücadelenin ardından toplu sözleşme haklarını geri kazandı.

OTEL YENİLENİNCE TİS İPTAL EDİLDİ!

Aralık 2004’te Shangri-La Hotel, Penang eyaletindeki Rasa Sayang Resort’u yenileme nedeniyle kapatarak, Eylül 2006’da “Rasa Sayang Resort and Spa” adı ile açtı. Tüm eski işçiler otelde çalışmaya devam ettikleri halde, yönetim otelin ‘yeni’ bir işletme olduğu, bu nedenle ücret ve hakların mevcut toplu sözleşmeye göre düzenlenmeyeceğini duyurdu.

Bunun üzerine NUHBRW üyeleri, toplu sözleşmenin tek taraflı olarak feshine karşı protesto eylemleri başlattı ve davayı mahkemeye götürdü.
Mahkemenin işçilerin toplu pazarlık haklarını teyit eden bir karar açıklamasına karşın, Shangri-La şirketi, yeni istihdam şartlarını tek taraflı belirleyebilmek için pahalı bir hukuki savaş başlattı.

Sonunda, Federal Mahkeme, yerel mahkeme kararını onayarak, Shangri-La işçilerinin toplu sözleşme hakkının geri verilmesine ve 2006’daki şartlara geri dönülmesine karar verdi.

Türkiye'de de yatırımları olan Shangri-La, Beşiktaş sahilini halka kapatan proje olarak bilinen oteli inşa etmişti. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 08 Ağustos 2017 14:35
www.evrensel.net
ETİKETLER MalezyaShangri-La