08 Ağustos 2017 11:19
Son Düzenlenme Tarihi: 08 Ağustos 2017 13:17

15 Temmuz davası: Metin İyidil yoğun bakıma kaldırıldı

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin EDOK duruşmasında sanık Metin İyidil, yoğun bakıma kaldırıldığı için duruşmaya katılamadı.

15 Temmuz davası: Metin İyidil yoğun bakıma kaldırıldı

Paylaş

Tamer Arda ERŞİN
Ankara

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin, aralarında eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı korgeneral Metin İyidil'in de bulunduğu 7 kişinin yargılandığı davaya, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Mahkemeye gelerek ifade vermesi beklenen sanık Metin İyidil’in hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nden mahkemeye gönderilen müzekkere yazısında İyidil’in, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi 2. basamak yoğun bakım servisine kaldırıldığı bildirildi.

Eski EDOK Muharebe Geliştirme Başkanlığında gözlem subayı binbaşı Ersal Duman,  savunmasını yaptı. Duman, “Hakiki Müslüman evladının kabul etmeyeceği vatana ihanet suçlamasını reddediyor, asıl sahiplerine iade ediyorum” dedi. Duman, Bank Asya hesabı, ByLock vb. ‘FETÖ’ sanıklarının davalarında mahkemeye delil olarak sunulan unsurların kendisinde bulunmadığını söyleyerek, “Ateş olan yerden duman çıkar” dedi. Duman ‘FETÖ’ üyesi olmadığına delil olarak, “ 28 Şubat sürecinde Kara Harp Okulu’nda namaz kılardım” ifadesini kullandı.

‘FATİH PORTAKAL’DAN RAHATSIZLIK DUYUYORDUM’

Duman, darbeci olabileceğine yönelik kuşkuların ortadan kalkması gerektiğini ifade ederek, “Hükümete ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a düşman olmam yaşadığım müddetçe mümkün değil” dedi. Duman, Fatih Portakal’ın programını izlerken Erdoğan’ı eleştiren ifadelerden rahatsızlık duyduğunu ekleyerek, “Tek yanlı, 3 lafından 2’si Cumhurbaşkanı’na laf sokmaktı” şeklinde konuştu. Darbe girişimi günü yaşadıklarını anlatan Duman, “Türk Silahlı Kuvvetleri ettiği yeminin hakkını veremedi. Darbe günü karşılaştığım insanlardan arkadaşım diyebileceğim kimse yok. Darbe gecesi ise eşim ve çocuklarımla evdeydim. Haber 7 sitesinde Boğaziçi’nde köprünün kapatıldığını gördüm. Haberleri takip etmeye başladım. Başbakanın konuşmasını görene kadar ulusalcı kesimin işi olduğu aklıma geldi. Darbe gecesi evimde kendime kamuflaj hazırladım. Bunun nedeni, darbe olsaydı Türkiye’de iç savaş çıkmasının kaçınılmaz olmasıdır. Kamuflajla haberleri izlemeye devam ettim. Evin üzerinden jet uçakları geçti” dedi. Duman, evde sabaha kadar beklediğini söyleyerek, “Sabah balkona çıkarak, hainler diye bağırdım” diye konuştu.

Duman,  darbe günü Metin İyidil’le beraber yer alan görüntüleri hakkında “Tutuklanmama neden olan tek görüntü bu. Kendisi bana o gün ‘korumalığımı yap’ dedi. Kendisini daha önce simaen görmüştüm” dedi. Duman, 17 Temmuz günü Metin İyidil ile alakalı “darbe planlayıcısı” haberlerini gördüğünü belirterek, 22 Temmuz günü gözaltına alındığını ve devam eden süreçte tutuklandığını söyledi. Hakimin “Metin İyidil ile aranızda geçen konuşmaları hatırlıyor musun?” sorusuna Duman, “Hatırlamıyorum” yanıtını verdi.

Metin İyidil’in yarın savunmasını yapması için getirilmesi bekleniyor.

GENERALLER KONUŞMUŞTU

Duruşmanın ilk gününde sanık eski korgeneral Abdullah Barutcu ile sanık tuğgeneraller Mehmet Topçu ve Lütfü İhsan Yanıkoğlu savunmalarını yapmıştı. Mehmet Topçu, sıkıyönetim ekindeki atama listesinde isminin yer almasına ilişkin, “Gelecek vadetmeyen, en son atanan komutanın emekliliğini istediği bir yerdir. Bu atamaya ilişkin bilgim yoktur, iradem dışında ismim yazılmıştır" derken,  Abdullah Barutcu da savunmasında darbe girişimi günü gelişmeleri öğrenince evinin bodrumuna sığındığını belirtmişti. İhsan Yanıkoğlu ise üzerinden çıkan 1 dolar nedeniyle örgüt üyeliğiyle suçlandığını söyleyerek, darbe girişimini televizyondan öğrendiğini ifade ederek, “Televizyondan Cumhurbaşkanımızın halkı sokağa davet eden çağrısını izledim ve ilk kez darbe girişiminden haberdar oldum" sözleriyle kendini savunmuştu.

KİMLER YARGILANIYOR?

Davada, Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı eski korgeneral Metin İyidil, KKK EDOK Okullar Komutanı olan eski korgeneral Abdullah Barutcu, EDOK Harekat Eğitim ve Öğretim Başkanı eski tuğgeneral Lütfü İhsan Yanıkoğlu, EDOK Kurmay Başkanı eski tümgeneral Hamza Koçyiğit, EDOK Muharebe Geliştirme Başkanı eski tuğgeneral Mehmet Topçu, EDOK Muharebe Geliştirme Başkanlığında gözlem subayı eski binbaşı Ersal Duman ve EDOK Eğitim Yöneticisi ve Öğretmen Yetiştirme Okul Kom2utanlığı Harekat ve İstihbarat Subayı eski albay Süleyman Güven yargılanıyor.

ÖNCEKİ HABER

Belediye başkanına 'işçiye hakaret' suçundan 740 lira ceza

SONRAKİ HABER

ABD'de kar fırtınası nedeniyle yaklaşık 5 bin uçak seferi iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa