Gardiyanlar darbetti, 'Birbirlerini cimciklediler' dedi

Gardiyanlar darbetti, 'Birbirlerini cimciklediler' dedi

Elazığ Cezaevi'nde 21 kadın tutuklu sayım sırasında gardiyanların işkencesine uğradı, Gardiyanlar, ‘birbirlerini cimciklediler' diye savunma yaptı.

Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi'nde 21 kadın tutuklu sayım sırasında gardiyanların işkencesine maruz kaldı. Şikayetin ardından gardiyanlar, ‘birbirlerini cimciklediler’ diye savunma yaptı.
 
Diyarbakır'dan Elazığ’a görüş için giden ve ismini vermek istemeyen bir tutuklu yakınının verdiği bilgilere göre hafta sonu Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi C 6 koğuşunda kalan 21 kadın tutuklu sayım sırasında gardiyanlar tarafından darbedilerek sözlü hakarete maruz bırakıldı. Kadınlardan bazılarının cezaevindeki merdivenlerden düşürüldüğü ve el, kol ve bel bölgelerinde çeşitli morluklar oluştuğu belirtildi. 

 

İLGİNÇ SAVUNMA

 

Kadın tutukluların yaşanan saldırının ardından gardiyanlar hakkında cezaevi yönetimine şikâyette bulunmaları üzerine gardiyanların, “Tutuklular birbirlerini cimcikledikleri için bu morluklar oluştu” dediği öğrenildi.

 

ÜZERİ ÖRTÜLMEK İSTENİYOR

 

Yine tutuklu yakının verdiği bir diğer bilgiye göre ise; işkenceye maruz bırakılan kadın tutuklulara cezaevi yönetimi tarafından keyfi uygulamalarla temel ihtiyaçları başta olmak üzere telefon yasağı getirildi. Kadınların maruz bırakıldığı işkencenin basına yansımaması için de kadın tutuklulara cezaevi yönetimi tarafından görüş yasağı uygulanabileceği tehdidinde bulunulduğu bildirildi. 
 
Söz konusu iddialara ilişkin aradığımız cezaevi idaresinden bir görevli, “Tutuklulara yönelik cezaevi tarafından zor kullanma söz konusu değildir. Burası yeni açılan bir cezaevi. Kurallar dâhilinde işleniyor” savunmasını yaptı.

www.evrensel.net
ETİKETLER Elazoğ Cezaevi