07 Ağustos 2017 22:00

HDP’li Bilgen  ilk kez hakim  karşısına çıkacak

Tutuklu HDP Milletvekili Ayhan Bilgen, 25.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada 7 ay sonra ilk kez duruşmaya çıkacak. 

HDP’li Bilgen  ilk kez hakim  karşısına çıkacak

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulunun (MYK) 2014 yılı ekim ayında IŞİD saldırısı altında olan Kobanê için yaptığı çağrıya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen bugün hakim karşısına çıkıyor. 

Bilgen, 29 Ocak’ta Ankara Esenboğa Havaalanında gözaltına alınarak Diyarbakır’a getirilmiş, Cumhuriyet Başsavcılığındaki ifade işlemlerinin ardından tutuklama talebiyle sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince “adli kontrol” ve yurt dışına çıkış yasağı kararı verilerek serbest bırakılmıştı. Soruşturmayı yürüten savcının itirazı üzerine Bilgen, 31 Ocak’ta tutuklanmıştı. Bilgen hakkında hakim kararını açıklamadan önce hükümete yakın basın ve yayın organları “HDP’li Vekil Ayhan Bilgen tutuklandı” başlıklı haberleri son dakika haberi servis etmesi tartışmalara neden olmuştu. 

22.5 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Silivri Cezaevinde 7 ayı aşkın süredir tutuklu bulunan Bilgen hakkında siyasi parti faaliyetleri kapsamında yaptığı açıklamalar ve katıldığı etkinlikler nedeniyle “örgüt üyeliği”, “Suç işlemeye alenen tahrik etme” ve “Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma, toplantı ve yürüyüşün zorla dağıtılması” iddialarıyla 11 yıldan 25.5 yıla kadar hapis isteniyor. Bilgen bugün Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.(Diyarbakır/DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Hatay'da 5 hektar orman yandı

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa