07 Ağustos 2017 20:45

CHP’den usulsüz satışa tepki: Aliağa halkı zarara uğratıldı

CHP, MHP'li Aliağa Belediyesi Encümeni kararıyla satılan Çaltılıdere'de 597 dönümlük araziyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

CHP’den usulsüz satışa tepki: Aliağa halkı zarara uğratıldı

Paylaş

CHP, Aliağa Belediyesi Encümeni kararıyla metrekaresi, 25.47 TL, dönümü ise 25 bin liradan Antalyalı İşadamı Murat Gülibrahimoğlu’na satılan Çaltılıdere'de 461. parseldeki 597 dönümlük araziyle ilgili Çaltılıdere Taş Kahve’de basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya CHP İzmir Milletvekillerinden Musa Çam, Atilla Sertel, Mustafa Balbay ile CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven de katıldı. Çaltılıdere’de satılan arazinin yakınında yapılan basın açıklaması CHP Aliağa İlçe Başkanı Özcan Durmaz gerçekleştirdi. 

Özcan Durmaz, Çaltılıdere’de denize sıfır, 600 dönüm, imarı son aşamadaki belediye arazisinin, kamuoyundan habersiz ve ihalesiz olarak, belediye başkanının ve bürokratlarının imzaladığı encümen kararıyla 25,- TL m2 bedelle satılmasına yönelik sert açıklamalarda bulundu.

‘HUKUKEN SAKAT BİR İŞLEM’

Encümen kararından bir gün önce haberlerinin olması üzerine araştırma yaptıklarını belirten Durmaz, “13 bin metrekarelik küçük hissenin sahibi olan şahıs bu hisseyi 25 Temmuz 2017 tarihinde Tanfer Kemerli adlı kişiden satın almış. Aynı gün parselin geri kalan 597 bin metrekarelik devasa bölümünü Aliağa Belediyesinden satın almak için talepte bulunmuş ve acele ile komisyona giden talebin ardından satın alma talebi onaylanmış. Oysa belediye mülkleri ancak Belediye Meclisinin satış kararı vermesi ve bunun üzerine usulüne uygun ihale yöntemiyle yapılır. Encümen kararıyla yapılan bu devir işlemi hukuken sakat bir işlemdir” dedi.

Yapılan devir işlemiyle Aliağa halkının devasa bir zarara uğratıldığını ifade eden Durmaz,  söz konusu 461 parselin imar çalışmasının son aşamaya geldiğini ve 1/1000 ölçekli imar planlarının Büyükşehir Belediye Meclisinde onaylanmak üzere olduğunu, yani arazinin ham toprak değil, arsa olarak geçtiğini söyledi.

Adrese teslim satış, art niyetli ve şaibeli olduğunu söyleyen Özcan Durmaz, “Açık, şeffaf ve kamu yararı arayan bir belediye yönetimi ihalesiz mal satmaz ve almaz. Ancak mevcut belediye yönetimi, herkesçe bilindiği gibi yaptırdığı işlerde de ihaleye çıkmamakta, sponsorluk adını verdiği, belediye bütçesi ve muhasebesi dışında tuttuğu ve sadece hesabını kendi bildiği şaibeli, karanlık, kayıt dışı bir sistemle iş yapmaktadır. Şimdi aynı işleyişi belediye mülkünü satarken de uygulamaya koymuştur”  şeklinde konuştu.

Durmaz, Aliağa’nın temsilcisi tüm siyasi partileri, odaları, sendikaları, dernekleri ve STK’ları ayrıca kaymakamlık ve devlet kurumlarını bir araya gelip, Aliağa halkının, kamunun hakkına ve malına sahip çıkmaya çağırdı. 

‘USÜLSÜZ YÖNTEMLE DEVREDİLİYOR’

CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven “16 bin 200 köy ‘Bütünşehir Yasası’ ile belediyelere devredildi. Devredilen bu kıymetli mallar, yağmacı bir zihniyet ile hak, hukuk, adalet gözetilmeksizin, usulsüz yöntemlerle devrediliyor. Bunun tipik bir örneğini de Çaltılıdere’deki bu arazinin devredilmesinde yaşıyoruz. Belediye Başkanı Serkan Acar’ın yaptığı bu haksız uygulamaya son vermesi için gerekli işlemleri yapması adına MHP İzmir İl Başkanını da göreve çağırıyorum” dedi.

SERTEL: HALKIN MALINA EL KONULDU

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Çaltıldere’de yaşayan halkın malına, mülküne el koymak olarak değerlendirdikleri bu satışın adaletsiz bir karar olduğunu ifade ederek, “Köylü gibi yaşamanın güzelliği korunması gerekirken, köylülerin sadece üretim hakkı değil, yaşama hakkı da elinden alınmaktadır” ifadelerinde bulundu.

MUHTAR: İMARA AÇILMAYACAK DENDİ

Açıklamaların ardından sorular bölümünde, Kıymet Takdir Komisyonu’nda en düşük fiyatın Çaltılıdere Mahallesi Muhtarı Selahattin Yıldız tarafından verildiği bilgisinin sorulması üzerine cevap veren Muhtar; “ Komisyonda imara açılacak ve açılmayacak araziler için fiyat belirlemesi yaparken, bu araziyi imara açılmayacak bir alan olarak gösterdikleri için bu fiyatı belirledik. Benden bu alan için ayrıca bir fiyat belirlememi istemeyerek, yanılmama sebep oldular. O alanın fiyatının belirlemesi anında 25.000 liranın üzerinde fiyat belirlememe izin vermediler. İtirazım üzerine kesinlikle imara açılmayacağını beyan ettiler” açıklamasında bulundu. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

5'inci kattan düşen 3 yaşındaki Suriyeli çocuk öldü

SONRAKİ HABER

Amasya'da otobüs devrildi: 2 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa