07 Ağustos 2017 19:45

Kuzey Kore’den BM yaptırımlarına kınama

Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Kuzey Kore’ye yaptırımlar uygulama kararına Pyongyang yönetiminden kınama geldi.

Kuzey Kore’den BM yaptırımlarına kınama

Paylaş

Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) füze programı nedeniyle Kuzey Kore’ye yeni ve sert yaptırımlar uygulama kararına Pyongyang yönetiminden kınama geldi.

Kuzey Kore yaptırımlara karşı “doğru” cevabı vereceklerini açıkladı ve ABD’nin kendilerine yönelik düşmanca tavrı devam ettiği sürece, nükleer programını müzakere etmeyeceğini bir kez daha vurguladı.

BBC’nin haberine göre, ülkenin resmi haber ajansında (KCNA) yayımlanan açıklamada, Kuzey Kore’nin nükleer gücünü artırma yolunda geri adım atmayacağı da belirtilerek, “ABD’nin okyanusun karşısında kendisini güvenli hissetmesi kadar büyük bir hata olamaz” denildi.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump ile Güney Kore lideri Moon Jae-in de dün erken saatlerde bir saatlik telefon görüşmesi yaptı. 

ABD Lideri Donald Trump, Kuzey Kore’yi “giderek büyüyün bir tehdit” olarak nitelerken, liderler Pyongyang’a yönelik baskının ve yaptırımların artırılmasında mutabık kaldı.

BBC’ye konuşan Güney Kore Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise, Kuzey ve Güney Kore’nin dışişleri bakanlarının Filipinler’deki ASEAN (Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği) toplantısında biraraya geldiklerini ancak Kuzey Kore’nin Güney’den gelen müzakere teklifini “samimiyetsiz” bularak sırt çevirdiğini söyledi. 

Güney Kore hükümeti, uzun menzilli füze testleri nedeniyle artan gerilimi azaltmak amacıyla Kuzey Kore’ye askeri görüşmeler yapmak için geçen ay teklifte bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İran’dan tarihi otomobil anlaşması

SONRAKİ HABER

Coca Cola işçilerinden direnişteki Cargill işçilerine ziyaret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa