19 Temmuz 2012 12:28

Antalya’da Jüri Başkanı Istvan Szabo

DÜNYA sinemasının usta yönetmenlerinden Macar Istvan Szabo, 49. Altın Portakal’ın uluslararası uzun metraj film yarışmasının jüri başkanlığını yapacak.En son 2011 yılında 46’ncı Karlovy Vary Film Festivali’nde jüri başkanlığı yapan Istvan Szabo, Antalya’yı çok merak ettiğini, Altın Portakal’da görev yapman

Antalya’da Jüri Başkanı Istvan Szabo
Paylaş

DÜNYA sinemasının usta yönetmenlerinden Macar Istvan Szabo, 49. Altın Portakal’ın uluslararası uzun metraj film yarışmasının jüri başkanlığını yapacak.
En son 2011 yılında 46’ncı Karlovy Vary Film Festivali’nde jüri başkanlığı yapan Istvan Szabo, Antalya’yı çok merak ettiğini, Altın Portakal’da görev yapmanın kendisi için mutluluk verici olduğunu söyledi.
Szabó’nun 6-12 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 49’uncu Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamındaki atölye çalışmasına da imza atması bekleniyor.
‘Mephisto’ filmiyle 1982 yılında ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ dalında Oscar ve Cannes’da ‘En İyi Senaryo’ ödülünü alan Szabo, sadece Macar sinemasının değil, dünya sinemasının önde gelen yönetmenleri arasında sayılıyor.
István Szabó, 1938 yılında Budapeşte’de doğdu. 1959 yılında ilk kısa filmini, 1964 yılında da ilk uzun metraj filmini çekti. 1960’ların sonundan itibaren Avrupa Auteur Sineması geleneğini sürdüren Szabo, Orta Avrupa’daki politik ve kişisel çatışmaları ele alan yapımlarıyla tanındı.
‘Confidence’, ‘Colonel Redl’, ‘Hanussen’ ve ‘Mephisto’ filmleriyle dört kez ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ dalında Akademi Ödülleri’ne (Oscar) aday gösterilen Szabo, ‘Colonel Redl’ ve ‘Sunshine’ filmleriyle iki kez Golden Globe’a aday oldu. Usta yönetmen bu adaylıklar sonunda ‘Mephisto’ ile Oscar’ı, ‘Colonel Redl’ filmi ile BAFTA’da Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü’nü kucakladı. Szabo ayrıca, ‘Sweet Emma Dear Böbe’ ile Avrupa Film Akademisinin En İyi Senaryo ödülünü alırken, Berlin Film Festivali’nde yine aynı filmle Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü. (KÜLTÜR SERVİSİ)


EMEK ÖDÜLÜ EROL BATIBEKİ'NİN

ULUSLARARASI Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, ‘Sinema Emek Ödülü’nün Işık Şefi Erol Batıbeki’ye verilmesi kararlaştırıldı.
Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Kültür Sanat Vakfı iş birliğiyle 6- 12 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 49’uncu Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, 2006 yılından itibaren Türk sinemasında kamera arkasında çalışan, başarılı işlere imza atmış kişilere SİNE-SEN işbirliği ile ‘Sinema Emek Ödülü’ veriyor. Bu yılki Emek Ödülü’ne çok sayıda filmin ışık şefliğini yapan Erol Batıbeki değer görüldü. Batıbeki, ödülünü festivalde düzenlenecek törenle alacak.
1932 yılında Mersin’de doğan Erol Batıbeki, 1952 yılında amcasının oğlu yönetmen Atıf Yılmaz’ın yönlendirmesiyle sinemada ışıklandırma yapmaya başladı. Batıbeki, Tophane Erkek Sanat Enstitüsü Elektrik Bölümünden diplomasını alınca da ehliyetli ışıkçı olarak işe başladı. Batıbeki’nin, 1961 yapımı Atıf Yılmaz imzası taşıyan ‘Seni Kaybedersem’ adlı filmde ışık yardımcılığı yaparken gösterdiği gayreti, Filmin Görüntü Yönetmeni Çetin Gürtop’un dikkatini çekti.
Batıbeki’nin ışık şefi olarak sinemaya adım atması bu filmle oldu. Üç kuşağı ışıklandıran Erol Batıbeki, çalıştığı dönemler içinde neredeyse Türk sinemasının tüm yönetmenlerine ışık şefliği yaparak önemli filmlerde görev aldı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Orbey son yolculuğuna uğurlandı

SONRAKİ HABER

‘Acımız dinmedi’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...