07 Ağustos 2017 17:01

Zırhlı araçların kadınlara taciz iddiası Soylu’ya soruldu

Cizre’de zırhlı araçlarla devriye gezen polislerin kadınları taciz ettikleri iddiaları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soruldu. 

Zırhlı araçların kadınlara taciz iddiası Soylu’ya soruldu

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, geçtiğimiz yıl sokağa çıkma yasaklarından bu yana Cizre’de, zırhlı araçlarla devriyelerini çoğaltan polislerin genç kadınları taciz ettikleri iddialarını Meclis gündemine taşıdı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verilen önergede şu sorulara yer verildi: 

“* Cizre’de açık bir şekilde suç teşkil eden bu vahim olayların sorumlularının bulunması için herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadı ise gerekçesi nedir?

* Son zamanlarda Kürt illerinde görev yapan kolluk güçlerinde görünür hale gelen cinsiyetçi uygulamalar tarafınızca araştırma konusu yapılmış mıdır? 

* Sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasına karşın kolluk kuvvetlerinin Cizre’deki sokaklarda, kapılarda ve hatta evlerin avlularında bu kadar pervasızca dolaşmalarının ve işkenceye dönüşen yöntemlere başvurmalarının gerekçesi nedir? Söz konusu durum Cizre ile birlikte diğer kentlerde de uygulanması planlanan bir konsept midir?

* İnsanların gündelik yaşamlarını sürdürmelerine bile engel olacak düzeyde her yere konuşlandırılan kolluk kuvvetleri ile psikolojik ve fiziksel şiddete dönüşen bu uygulamalar ile ne amaçlanmaktadır?” (DİHABER)
 

ÖNCEKİ HABER

CHP’den ‘tek tip kıyafet’ tepkisi

SONRAKİ HABER

Kanguru faresi görüntülendi haberleri gerçeği yansıtmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa