07 Ağustos 2017 16:02

HDP'den KESK'e ziyaret

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ve beraberindeki heyet, yapılan kongre sonrası yeni yönetimi belirlenen KESK'i ziyaret etti. 

HDP'den KESK'e ziyaret

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ve Eş Genel Başkan Yardımcıları Fatma Kurtulan, Sezai Temelli ve Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, KESK Genel Merkezi'ni ziyaret etti. HDP heyetini KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve KESK MYK üyeleri karşıladı. 

Ziyaret sırasında basına açıklamada bulunan HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay, 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL'in emek yaşamını derinden etkilediğini ifade ederek, “Kamu emekçileri işinden ekmeğinden edildi ve adete bir sivil ölüme terk edildi. Bu Türkiye için büyük bir kayıp ve geriye gidiştir. Bu saldırı akademisyenlere ve üniversitelere de oldu. Eğitim sisteminin bilimsellikten uzaklaştırılmasından tutun da kamu emekçilerine yönelik sendikasızlaştırma politikaları, kamu da yaşanan yapısal dönüşümler gelecek açısından riski barındırıyor. Bu kamu hizmetlerini alan halkı da ilgilendiriyor. AKP ve Saray rejimi bu yönelimiyle kendi yeni ceberut devletini şekillendirmeye çalışıyor. Erdoğan'a göre biat etmeyen hiçbir kurum kabul edilemez durumda. Buna karşı biz birlikte mücadele ederek, kötü gidişatı durduracağız. Hayatı üreten emeğin önemini her zaman ifade ettik. Bugünleri de birlikte aşacağız” diye konuştu. 

'ULUSLARARASI ARENADA ANLATACAĞIZ'

KESK Eş Genel Başkanı Bozgeyik, Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini ve giderek otoriter bir yönetimle karşı karşıya olduğunu söyleyerek, “Sivil bir darbe sürecini yaşıyoruz. Özellikle bir yıldır, kamu emekçileri ve AKP'ye muhalif tüm toplumsal kesimler mağdur edildi. 6 milyon oy almış siyasal partinin eş başkanları, milletvekilleri ve belediye eş başkanları tutuklandı. Gazetecilere yönelik baskı ve tutuklama var. Kamunun tasfiyesine karşı mücadele yürüten konfederasyonumuza yönelik de yoğun bir baskı var. 150 bine yakın kamudan işten çıkarmalar var. Bizim arkadaşlarımızın da görevine iade edilmesi için mücadele ediyoruz” dedi. Açlık grevlerini cezaevinde sürdüren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'ya da değinen Bozgeyik, “ Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bir kez daha hukukun emekçiler yanında değil egemenler ve sermaye lehine kararlar verdiğini açığa çıkardı” diye vurguladı.  

Kamudaki Toplu Sözleşme sürecine hakkında da konuşan  Bozgeyik, “Çalışma Bakanlığı ve AKP hükümeti heyetimizi kabul etmeyerek, Toplu Sözleşme sürecinin bir orta oyunu olduğunu gösterdi. Biz bu durumu ilerideki süreçte bunu teşhir ve ifşa edeceğiz. Avrupa Parlamentosu ve Uluslararası Çalışma Örgütü'nde bu durumu dile getireceğiz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Zorla evlendirilmek istenen Suriyeli çocuk intihara kalkıştı

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa