07 Ağustos 2017 15:01
Son Düzenlenme Tarihi: 07 Ağustos 2017 15:10

15 Temmuz davası: Metin İyidil’in yargılanmasına başlandı

15 Temmuz darbe girişimine dair eski EDOK Korgeneral Metin İyidil'in de aralarında olduğu 8 kişinin yargılanmasına başlandı.

15 Temmuz davası: Metin İyidil’in yargılanmasına başlandı

Paylaş

15 Temmuz darbe girişiminden yargılanan  eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Muharebe ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı (EDOK) Metin İyidil’in de aralarında bulunduğu 8 kişinin yargılandığı dava Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

İyidil, duruşmaya Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı. İyidil’in avukatının  müvekkilinin mahkeme heyeti karşısında ifade vermesini istemesi üzerine mahkeme heyeti İyidil’in duruşmada hazır edilmesine karar verdi.

Haklarında hazırlanan iddianamenin okunmasının ardından sanıkların savunmasını geçildi.

5 Temmuz günü kabul edilen iddianamede, İyidil, Genelkurmay çatı davası sanıklarından Genelkurmay Başkanlığı Personel Plan Yönetim Daire Başkanı eski tuğgeneral Mehmet Partigöç’ün kasasından çıkan belge doğrultusunda ‘FETÖ’ üyesi olmakla suçlanıyordu. İyidil’in darbeye hazırlık görüşmeleri yaptığı iddia edilirken, Isparta Dağ Komando Okulunda eğitim gören Harbiyelilerin Ankara’ya getirilip, darbe kalkışmasında kullanılabilmesi için çaba gösterdiği öne sürülüyor.

‘CUMHURBAŞKANIMIZIN EMRİNDE GÖREVİME DEVAM EDİYORUM’ DEMİŞTİ

Darbe girişimi ile suçlanan Metin İyidil darbe gecesi yaşananları Doğan Haber Ajansı’na anlatmıştı. İyidil, “Bütün beklentimiz, birlikteki subay ve astsubayların emir ve komutamızı kabul etmesiydi. İstediğimiz oldu. Okul Komutanı Tank Albay koşarak geldi ve ‘Komutanım emrinizdeyiz’ diye tekmil verdi. Kalkışmacılar da kelepçelenmiş vaziyette kontrol altına alındı. Bu şekilde bir anda Ankara’ya inmesi planlanan 200’den fazla tank hareket edemeden sevk ve idare tekrar Anayasal düzene gönülden bağlı komuta kademesine geçti' dedi” ifadelerini kullanmıştı. İyidil “Halen görevimin başında, Sayın Cumhurbaskanımız ile Sayın Genelkurmay Başkanımızın emrinde olarak görevime devam ediyorum” demişti.

Ayrıca duruşmada İzmir 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katılan sanık eski tümgeneral Hamza Koçyiğit’in avukatı ise müvekkilinin kamuoyunda, “askeri casusluk kumpas davası” olarak bilinen soruşturmanın da sanığı olduğunu belirterek, iki dosyanın birleştirilmesini talep etti.

Davada, eski  korgeneral KKK EDOK Okullar Komutanı olan Abdullah Barutcu, tuğgeneral rütbesiyle EDOK Harekat Eğitim ve Öğretim Başkanı olan Lütfü İhsan Yanıkoğlu, tümgeneral rütbesiyle EDOK Kurmay Başkanı olan Hamza Koçyiğit, tuğgeneral rütbesiyle EDOK Muharebe Geliştirme Başkanı olan Mehmet Topçu, binbaşı rütbesiyle EDOK Muhabere Geliştirme Başkanlığı Alınan Dersler Merkezi Faaliyet Gözlem Kısmında Gözlem Subayı Ersal Duman ve albay rütbesiyle EDOK Eğitim Yöneticisi ve Öğretmen Yetiştirme Okul Komutanlığı Harekat ve İstihbarat Subayı Süleyman Güven yargılanıyor. (Ankara/ EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İtalya’da itfaiyeciler para kazanmak için yangın çıkarmış

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa