01 Nisan 2011 14:48

Çocukların hayalleri işgal edilmesin diye...

Oyuncak denildiğinde Barbi bebekler, teknoloji harikası yarı bilgisayar fabrikasyon imalatlar aklımıza gelir oldu. Sahi oyuncak neydi? Nostalji yaptığımız, çocuklarımıza anlattığımızda “masal anlatılıyor” diye hayretle dinledikleri bir gerçeklik. Halbuki oyuncaklar çocukların hem eğlendikleri hem de eğlenirken yaratıcılıklarının gelişti

Çocukların hayalleri işgal edilmesin diye...

Paylaş
Özcan Yaman

Düşünün 80 yaşında bir adam kendini oyuncaklara dolayısıyla çocuklara adamış. Yıllardır oyuncak yapmış-yaptırmış . Artık oyuncakların müzelerde sergilendiği bir çağda O hayatın içinde hala üretmenin mümkün olduğunu göstermiş. Oyuncak deyince aklımıza gelen Sunay Akın Theo’yu ve oyuncakların Theo için ne ifade ettiğini yaptıkları söyleşiden birkaç cümle ile paylaşalım.

Sunay Akın Theo’ya sormuş; Theo 2. Dünya savaşı ülkeni işgal ettiğinde ne yaptın?
Theo: Direndim
Sunay Akın: Peki neler yaptın direnişte!
Theo: Oyuncaklar yaptım.
Sunay Akın: Nasıl yani?
Theo: Benim ülkemi işgal edebilirler, ama çocukların oyunlarını düşlerini işgal edemezler, buna izin veremezdim. İşgal boyunca hep oyuncaklar yaptım çocuklara, hayalleri işgal edilmesin diye. Oyuncaklar yaptım…”

BİR PARÇA TAHTA BİR PARÇA BEZ…

Theo hayata sürekli gülerek bakan, sürekli çalışan ve üreten bir arkadaş. Yaşına bakıp da kimse ona dede demiyor. Herkes Theo diyor. Ülkesinde ve dünyanın çeşitli ülkelerinde Theo’nun oyuncaklarıyla büyüyüp orta yaşlara gelmiş binlerce çocuğu var. Bu çocuklardan yüzlercesi de Türkiye’de. Nesin Vakfında uzun yıllar hem işlevsel hem eğlenceli oyuncaklar yaparak, yapmayı öğreterek  yıllarını geçirmiş Theo. Karşı Sanat bu dünyayı bizlerin hafızalarını tazelememiz için galerisine taşıdı.

Nükleer felaketlerin yaşandığı, doğanın ve çevrenin sermayenin daha daha çok para hırsıyla talan edildiği bir zamanda bu sergi bizlere çok şey söylüyor. Sergide küçük büyük bir sürü oyuncak göreceksiniz. Theo ile ilgili, dolayısıyla oyuncaklarla ilgili Sinevizyonu izleyeceksiniz. Çıktığınızda keşke ben de çocuğuma bu oyuncaklardan yapabilsem deyip, bir tahta parçası, bir parça bezle ve telle evin yolunu tutmaya başlayabileceğinizi söyleyebilirim. Keşke bu sergi ilçe ilçe gezebilse… Müzelerde kalmasa devamı getirilebilse…

Son olarak plastikleşen  insan soyuna kendini hatırlattığın için sağol Theo. Sergi  7 Nisan 2011 tarihine kadar çocuklarınızı ve sizleri bekliyor… (İstanbul/EVRENSEL)

Karşı Sanat Çalışmaları Gazeteci Erol Dernek sokak Hanif Han No :11 Kat 3 Beyoğlu/İstanbul
T. 0212 245 53 -54
F. 0212 249 71 67
 http://www.karsi.com
E-mail.
[email protected]


36 YILLIK ŞAKA

Theo neden sosyal hizmet danışmanı olduğunu kendine özgü yorumuyla şöyle anlatıyor;
“Annemin bir arkadaşı şaka olarak bana sosyal danışmanlığı tavsiye etti. Ben de şaka olarak Kabul ettim. 36 yıl yaptım şaka olarak tavsiye ettiği bu işi.”

Aziz Nesin’le anılarında şöyle diyor Theo;
Aziz Nesin beni vakfa davet etti. Ben de kitaplarından kim olduğunu biliyordum. Çok önemli bir aydın, yazar ve demokrat ve hemen hemen herkesin tanıdığı solcu bir adam. Vakfa gel bana deyince ; Biraz korkarak  “Ben böyle heyecanlı ve iradeli sosyalist değilim.” Derken bana baktı ve  “Bunu mu sordum? Sana “ dedi.
“Aziz Nesin Çocuklara Meccano’yu öğretmemi istiyordu. O çocukları çok seven biriydi. Ben Aziz Nesin’in kitaplarıyla ve kendisini tanıdıkça farklı bir insan oldum”

Ali Nesin Theo’yu şöyle anlatıyor;
“...Theo sadece yaşını başını değil, kendini de olduğu gibi kabul etmiş biridir. Başkalarını örnek almıştır, başkalarına hayran olmuştur mutlaka ama hiçbir zaman başka biri olmaya çalışmamıştır.
 Theo’nun oyuncaklarındaki güzellik işte bu içtenlikten kaynaklanır. Büyük küçük herkesi cezbeden bir içtenlik, sadelik ve hatta masumiyet görmüyor musunuz bu oyuncaklarda? İşte Theo aynen yaptığı oyuncaklar gibidir...”


THEO HASSELO KiMDiR?

Theo Hasselo 1928 yılında Hollanda’da doğdu. Sosyal hizmet uzmanı olarak cezaevinde görev yaparken  Türkiyeli  hükümlülerle tanıştı ve onlarla çalışmalar yürüttü. Türkiyeli mahkumlara daha fazla yardım edebilmek için onların dilini ve kültürünü bilmek gerektiğini düşünerek 1961 yılında Türkçe dil kursuna  başladı.  Türkiye’ye ilk ziyaretini de 1978 yılında gerçekleştirdi.  

1991 yılında Aziz Nesin’le ilk defa Hollanda’da tanışırlar.

Aziz Nesin, “Emekliliğinden sonra Nesin Vakfına gel çocuklara Meccano öğret” der. Theo 1993 yılında emekli olduktan sonra Nesin Vakfına yerleşir. O tarihten bugüne  Nesin Vakfında mekano ve ahşap oyuncak yapmaktadır. Kendisinin yaptığı bu oyuncaklar, ya da çocuklarla oyuncak yapımı çalışmaları çocuklara başka bir dünyanın kapılarını açıp mutluluk yaşatmanın yanı sıra fabrikasyon ürünü olmayan paha biçilmez değerde oyuncaklar yapar. İlerleyen yaşının getirdiği sağlık sorunları şimdilik onu çocuklarından ayırmış durumda. Hollanda da tedavi görüyor. Sergi açılışı için bir günlüğüne İstanbul’a geldi ve döndü.

ÖNCEKİ HABER

Yeşiltaş köyü HES kurbanı

SONRAKİ HABER

Atatürk Havalimanı'nda şüpheli çantalardan bilgisayar ve tişört çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa