07 Ağustos 2017 12:01
Son Düzenlenme Tarihi: 07 Ağustos 2017 20:28

İki bakanlık, Süper Kupa'ya dair müfettiş görevlendirdi

İçişleri ve Spor bakanlıkları, Beşiktaş-Konyaspor arasında oynanan Süper Kupa maçında meydana gelen olaylar nedeniyle müfettiş görevlendirdi.

İki bakanlık, Süper Kupa'ya dair müfettiş görevlendirdi

Paylaş

Süper Lig'i şampiyon tamamlayan Beşiktaş ile Türkiye Kupası şampiyonu Atiker Konyaspor arasında dün oynanan Süper Kupa maçında yaşanan olaylar nedeniyle İçişleri Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı müfettiş heyeti görevlendirdi. CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ile Gamze Akkuş İlgezdi ise maçta yaşanan skandalları Meclis gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, maç sırasında meydana olaylar neticesinde; seyircilerin sahaya inmesi ve yasak maddelerin sahaya sokulmuş olmasına ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı'nca müfettiş heyeti görevlendirildiği belirtildi. Öte yandan 9 Ağustos Çarşamba günü gerekli ek tedbirlerin alınması için illerde toplantı yapılacağı kaydedildi.

Bakanlık tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama şöyle:

"06.08.2017 tarihinde, Samsun Yeni 19 Mayıs Stadyumu’nda düzenlenen, Beşiktaş-Konyaspor Süper Kupa maçı sırasında meydana gelen üzücü olaylar neticesinde, seyircilerin sahaya inmesi ve yasak maddelerin sahaya sokulmuş olmasına ilişkin olarak, Bakanlığımızca bir müfettiş heyeti görevlendirilmiş olup; olay hassasiyetle soruşturulacaktır. Bu çerçevede İçişleri Bakanlığı’nca bir takım düzenlemelere gidilecektir:

6222 Sayılı 'Sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesi'ne dair kanun uyarınca, 81 İl Valiliği’nce, 9 Ağustos Çarşamba Günü, Valilerimiz başkanlığında, 'İl Spor Güvenlik Kurulları' toplanarak, önceki tedbirlere ilaveten gerekli ek tedbirlerin alınması karara bağlanacaktır.

Halihazırda 6222 Sayılı Kanun’un 6. Maddesi uyarınca, statlar başta olmak üzere, tüm spor müsabakalarında, özel güvenlik tarafından alınan güvenlik tedbirlerine ilaveten, polis ve jandarma ekiplerince de gerekli takviye yapılacaktır.

Sahaya giren taraftarlar ile müsabakaların düzenlendiği alana, 6222 Sayılı Kanun’un 12. Maddesinde belirtilen, 'Sahalara sokulması yasak olan maddeleri' sokanlar derhal tespit edilerek, kişiler hakkında, aynı kanunun 13. Maddesi uyarınca, gerekli adli ve idari işlem uygulanacaktır."

SPOR BAKANLIĞI DA İNCELEME YAPACAK

Samsun'da, Atiker Konyaspor ile Beşiktaş arasında dün oynanan Turkcell Süper Kupa Final Karşılaşması sırasında ve sonrasında yaşanan olaylar üzerine Gençlik ve Spor Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık,  6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Hakkında Kanun hükümleri gereğince iki müfettiş görevlendirdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca görevlendirilen müfettişlerden biri Samsun'da, diğeri ise İstanbul'da Türkiye Futbol Federasyonu Merkezinde bugün itibarıyla incelemelere başlayacak.

Bu kapsamda, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müfettişleri, İçişleri Bakanlığı Müfettişleriyle koordineli olarak görev yapacak.

BAŞSAVCILIKTAN SÜPER KUPA AÇIKLAMASI
 

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, dün Beşiktaş ile Atiker Konyaspor arasında oynanan Süper Kupa finaliyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Başsavcılık'tan yapılan açıklamada, "Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 06.08.2017 tarihinde Samsun Yeni 19 Mayıs Stadyumunda, Beşiktaş ile Konyaspor kulübü arasında oynanmasına karar verilen Türkcell Süper Kupa 2017 futbol karşılaşması sonrasında meydana gelen olaylarla ilgili olarak kamu malına zarar verme, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Kanunu’na Muhalefet, Görevi İhmal ve Kamu görevlilerine direnme suçları kapsamında Samsun Cumhuriyet Başsavcılığımızca Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun ile Türk Ceza Kanunu’nun ilgili hükümleri gereğince resen soruşturma başlatılmıştır' dendi.

TANRIKULU VE İLGEZDİ SKANDALLARI SORDU

CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Gamze Akkuş İlgezdi, Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın yanıtlaması istemiyle soru önergeleri verdi.
Beşiktaş-Konyaspor maçında yaşananlar üzerine verilen önergelerde “Yaşa Mustafa Kemal Paşa” pankartının stada alınmadığı iddiası soruldu. Pankartın içeri alınmama gerekçesinin açıklanması talep edilirken, emniyet görevlilerinin “izinsiz pankart” gerekçesinin ne kadar gerçeği yansıttığı sorgulandı.

Tanrıkulu, “Beşiktaş - Konyaspor maçında içeri alınmasına izin verilen pankartlar hangileridir?  Bahse konu pankartlar için kimler hangi makamlardan 48 saat önce izin almışlardır? ‘İzmir Marşı’, “Yaşa Mustafa Kemal Paşa” yazılı pankartların maçlara alınmaması hususunda talimat verildiği iddiaları doğru mudur? İddialar ile ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılacak mıdır?” sorularını sordu.

Gamze Akkuş İlgezdi ise şu soruların yanıtını istedi:
*6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da Atatürk pankartlarının yasaklanmasına dair madde var mıdır?
*”Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa” yazılı pankartın girişine izin vermeyen güvenlik görevlileri, bıçak ve meşalelerin girişine nasıl izin vermiştir?
*Pankartın stada girişi engellenmiş fakat İzmir Marşı’nın okunmasına engel olunamamıştır. İzmir Marşı’nı okumak için kaç saat önceden ve hangi makamdan izin almak gerekmektedir? İzmir Marşı’nı “izinsiz” okuyan taraftarlar hakkında yasal işlem başlatılacak mıdır?
*Pankartı stada sokmayarak “Tarihi bir başarıya imza atan” ve sonrasında sahaya giren binlerce taraftara seyirci kalan güvenlik görevlilerini nasıl ödüllendirmeyi düşünüyorsunuz?
*Passolig ile sporda şiddeti önlemeyi düşünüyordunuz. Ancak Süper Kupa Finalinde Passolig uygulanmadığı ve taraftarların kontrolsüz bir şekilde içeri alındığı ortaya çıkmıştır. Passolig uygulamasının bu maç için devre dışı bırakılmasının gerekçesi nedir? Sahaya organize şekilde giren taraftarlar nasıl tespit edilecektir?
*”Yaşa Mustafa Kemal Yaşa Pankartı”nı stada sokmak isteyen taraftarların passolig kartlarına bir işlem yapılacak mıdır? Sahaya girerek, müsabaka güvenliğini tehlikeye düşüren taraftarların passolig kartları iptal edilecek midir?
* Maç öncesi oluşan yoğunluk nedeniyle x-ray cihazlarının kaldırıldığı ve taraftarların üstünün aranmadan tribünlere alındığı iddiaları doğru mudur?”

KAMERA GÖRÜNTÜLERİ İNCELENECEK

Beşiktaş ile Atiker Konyaspor arasında oynanan Süper Kupa finalinde çıkan olaylar nedeniyle 400 kamera görüntüsü polis tarafından inceleniyor.  400 güvenlik kamerasının takibe alındığı, bıçağın stada nasıl ve kimler tarafından sokulduğunun güvenlik kameralarından tespit edileceği belirtildi.

STATTA HASAR TESPİT ÇALIŞMASI

İlk kez bir resmi maça ev sahipliği yapan ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yaptırılan 33 bin 919 kişilik Yeni 19 Mayıs Stadı'nda da ciddi hasar meydana geldi. 145 milyon TL'ye mal olan statta çok sayıda koltuk yerinden söküldü. Korkuluklar kırıldı. Kale arkalarındaki fileler yerlerinden söküldü. Atılan maytap ve meşaleler nedeniyle çimlerde yanma meydana geldi. Statla ilgili hasar tespit çalışmalarının da sürdüğü belirtildi.

BEŞİKTAŞ DERNEĞİNDEN SUÇ DUYURUSU

Öte yandan Beşiktaş Samsunlular Derneği tarafından da Atiker Konyaspor taraftarları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Derneğin avukatı Mete Menekşe, suç duyurusunda, "Müsabakanın oynandığı esnada stada sokulması 6222 sayısı yasa ile yasaklanan kelebek diye tabir edilen bıçak Konyaspor taraftarları arasından müsabakanın oynandığı sahaya fırlatılmış, maçın hakemi tarafından bıçak gözlemcilere teslim edilmiştir. Bu olay canlı yayın esnasında tüm izleyiciler tarafından net olarak görülmüştür. Maçın bitiş düdüğünden sonra binlerce Konyaspor taraftarı 6222 sayılı yasa ile girilmesi yasak olan müsbabakanın oynandığı saha içine girerek taşkınlık çıkarılmışktır. Müvekkilimiz olan kulüp futbolcularına saldırılmasını güvenlik görevlileri engellemiştir. Maçın oynandığı esnada Konyaspor taraftarı arasında 6222 sayıslı yasa gereği sokulması yasak olan meşale tabir edilen yanıcı maddeler müsabakanın oynandığı esnada kalkılarak müsabakaya zarar verilmiştir. Konyaspor taraftarları arasından fırlatılan metap çöp tenekesi müvekkil kulübün stat sorumlusu Ahmet Ateş'in başına isabet etmiş ve bu suretle Ahmet Ateş yaralanmıştır. Türkiye Futbol Ligi'nin başlamasına sayılı günler kala müvekkilimiz kulüp taraftarları tarafından hiçbir taşkınlık yapılmamışken iki spor kulübü futbolcuları arasında hiçbir gerginlik yaşanmamışken maçın hakemi tarafından tahrik oluşturulabilecek hiçbir karar verilmemişken ne amaca hizmet ettiğini anlamayamadığımız şekilde çok güzel devam etmiş ve sonuçlanmış ve hatta Atiker Konyaspor lehine bir sonuç alınmışken bu tarz olayların sebebi tüm kamuyonunu gibi taraftamızca da anlaşılamamıştır" ifadelerini kullandı.

SAHAYA BIÇAK ATILMIŞTI

Samsun Yeni 19 Mayıs Stadı'nda Beşiktaş ile Konyaspor arasındaki Süper Kupa maçına Beşiktaşlıların "Yaşa Mustafa Kemal Paşa" yazılı pankartı alınmadı.

Pankartın stada alınmamasının gerekçesinin "izinsiz pankart" olduğu öne sürüldü.

Pankart stada alınmazken kelebek bıçak dahil çok sayıda yabancı madde tribünlere sokuldu.

Maç, sık sık bu yabancı maddelerin sahaya atılmasıyla durdu. Konyaspor, maçı 2-1 kazanarak Süper Kupa'yı müzesine götürdü. (SPOR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Rusya: Türkiye'den domates ithal etmeye hazır değiliz

SONRAKİ HABER

AKP ‘istismar yasasını’ istismar ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa