Cinsel istismarda ‘İyi hal indirimi’ne kadın hakim şerhi

Cinsel istismarda ‘İyi hal indirimi’ne kadın hakim şerhi

Diyabakır'da 3 çocuğa cinsel istismarda bulunan fotoğrafçının iyi hal indirimi almasına kadın hakim muhalefet etti.

Diyarbakır'da 52 yaşındaki fotoğrafçı Münir Y.’nin 21 Mayıs 2015’te fotoğraf çektirmek için işyerine gelen 12 yaşındaki üç kız çocuğuna cinsel istismarda bulunması davasında ‘iyi hal indirimi’ almasının ardından Hakim Berna Sayan Türker karara muhalefet şerhi koydu.

Fotoğrafçının çocuklara dükkanında pornografik fotoğraflar göstermesinin ardından bir çocuğun durumu rehber öğretmenine anlatmasıyla ortaya çıkan olayda fotoğrafçı “çocuğun cinsel istismarı” ve “çocuğa müstehcen yayınlar izletmek” suçlarından 30 yıla kadar hapis istemiyle yargılandı.

Fotoğrafçı Münir Y. yargılama sırasında tahliye edilirken üç çocuktan ikisi şikayetini geri çekti. Şikayetini geri çekmeyen A.A. “Sanığın bizi dükkanına davet etmesi cinsel amaçlıydı. O olaydan sonra sanığın dükkanına gitmedim. Şikayetçi olmak istiyorum ama sanığın ailesi birkaç defa ailemin yanına geldi. Şikayetçi olmamamız konusunda aileme baskı yaptıkları ve bir miktar para ödediği için ailem şikayetçi olmamı istemiyor” ifadelerini kullandı.

Mahkemenin kararına muhalefet şerhi koyan Hakim Berna Sayan Türker ise ailelerin ekonomik durumlarının kötü olmasının kullanıldığına dikkat çekerek 5 – 10 lira gibi paralarla mağdur ailelerin susturulduğunu belirtti. İki çocuğun şikayetlerini çekmesiyle ilgili ise Türker, “Kapalı bir toplum yapısına sahip küçük bir şehirde, aile, okul, toplum nezdinde gördükleri psikolojik baskı neticesinde namus, ar, haya gibi nitelendirmeler sebebiyle çocukların beyanlarından dönmeleri için üzerilerinde baskı kurulmuş olabileceği değerlendirilmektedir. Aksi halde bu yaş grubundaki çocukların bunları uydurmaları, olayları yaşanmış gibi anlatmaları hayatın olağan akışına aykırıdır. Kaldı ki ergenliğe yeni giren bu yaş grubu çocukların hiçbir sebep yokken, üzerlerine böyle yakışıksız bir isnadı yapmaları mümkün görünmemektedir. Mağdurlardan biri tüm olanlara rağmen mahkemede yaşadıklarını anlatmıştır. Diğer çocukların önceki tutarlı beyanlarını inkar etmeleri, bu olayların yaşanmadığı anlamına gelmemektedir. Sanığın her üç çocuğa karşı cinsel istismar suçunu işlediği sabittir” dedi. (Diyarbakır/DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER cinsel istismar