Çellist Erol'a yönelik darp Meclis gündeminde

Çellist Erol'a yönelik darp Meclis gündeminde

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Çellist Gülşah Erol'a yönelik darbı Meclis gündemine taşıdı: ‘Vatandaşın vatan haini olduğuna kim karar veriyor?

Çellist Gülşah Erol’un iki polis tarafından İstanbul Kadıköy metrosunda darp edilmesi konusunda milletvekili Sezgin Tanrıkulu Başbakan Binali Yıldırım’a sorular yöneltti ve “Gülşah Erol’a polisler hangi bilgiye dayanarak ‘vatan haini’ suçlaması yöneltti. Vatandaşın vatan haini olduğuna kim karar veriyor?” dedi. Erol’un dün vereceği konser de sağlığı elvermediği için ertelendi.

Çello sanatçısı Gülşah Erol, 2 Ağustos 2017 tarihinde iki polis tarafından metro istasyonu içinde darp edilmesine dönük tepkiler sürüyor. Bu konuda Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, emniyetin açıklamasının doğru olup olmadığını, doğruysa gözaltı tutanağını ve gözaltı işlemi öncesi ve sonrasında yapılması gereken adli tıp kontrolünden geçirilip geçirilmediğini sordu.

‘İŞKENCEYE SIFIR TOLERANS NE ZAMAN BİTTİ?’

Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle sorduğu sorular şöyle: 

“*Kadıköy Metro İstasyonu girişinde çello çalan sanatçı Gülşah Erol’a işkence yapan iki polis hakkında inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir? 

* Bu talimatı veren ve bu insanlık dışı işkence ve kötü muamelede bulunanlar hakkında inceleme ve soruşturma başlatılarak ivedi görevden el çektirecek midir?  AKP Hükümetinin “İşkenceye sıfır tolerans” politikası ne zaman sona ermiştir? 
*Gülşah Erol hangi gerekçeyle gözaltına alınmıştır?  Gülşah Erol’un gözaltına alınmasına ilişkin tutanak var mıdır? Varsa ne zaman tutulmuştur? İçeriği nedir? 
*Gülşah Erol yasalar uyarınca gözaltından önce ve sonra adli tıp kontrolünden geçirilmiş midir? Geçirilmişse, raporların içeriği tam olarak nedir? Doktor raporu yoksa, bu durumun gerekçesi nedir?  Gülşah Erol’un vücudundaki darp izleri nasıl izah edilmektedir? Daha önce bir çok olayda olduğu gibi “kendini duvara, masaya çarptı” açıklaması mı 
yapılacaktır? 
*Gülşah Erol’un çellosu neden kırılmıştır? Gülşah Erol’un çellosunun kırılmasından doğan zarar karşılanacak mıdır?  Gülşah Erol’a polisler hangi bilgiye ve belgeye dayanarak “vatan haini” suçlaması yöneltmiştir? Vatandaşların “vatan haini” olup olmadığına kim karar vermektedir? 
*10.2010 - 2017 yılları arasında yıllar bazında 4 Ağustos tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre  “işkence” ve “kötü muamele” iddiasıyla kaç polis, jandarma ve kamu görevlisi hakkında adli ve idari soruşturma açılmıştır?  Soruşturmaların kaçı ile ilgili olarak dava açılmıştır? Dava sonuçlarının illere ve yıllara göre dağılımı nasıldır?”

KONSERİ ERTELENDİ

Öte yandan bianet’in haberine göre Gülşah Erol’ün dün vereceği konser ise sağlık durumunun el vermemesi nedeniyle ertelendi. Konserin yapılacağı Atelier Muse’un sosyal medya hesabından erteleme için şu açıklama yapıldı: “Çellist Gülşah Erol’un maruz kaldığı darp olayı sebebiyle kendisinin sağlık durumu el vermediği için gerçekleşecek olan otantik performansının iptal edildiğini üzülerek paylaşıyoruz.”
(HABER MERKEZİ)

 

 

www.evrensel.net