'AİHM'in kararı adalete olan inancı sarstı'

'AİHM'in kararı adalete olan inancı sarstı'

AİHM'in açlık grevinde olan Semih Özakça ve Nuriye Gülmen kararına tepkiler sürüyor.

AİHM’in açlık grevleri cezaevinde süren Öğretmen Semih Özakça ve Akademisyen Nuriye Gülmen’in tahliye talebini reddetmesine yönelik tepkiler sürüyor. İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “AİHM bu kararıyla adalete olan inancı sarstı” dedi.

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) açlık grevleri Sincan F Tipi Kapalı Cezaevi’nde devam eden akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça hakkında “Hayati tehlikesi yok” diyerek tedbirli tahliye talebini reddetmesi yankı uyandırdı. Kararın ardından bir çok çevreden tepki gelirken Dihaber’e konuşan  İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, AİHM’in bu tavrının bölge illerindeki ‘Sokağa çıkma yasağı’ sürecinde başladığı ve Gülmen-Özakça hakkında verdiği kararla en üst aşamaya geçildiğini vurguladı. Türkdoğan, “Konsey’in yasama organı bir ülkeyi siyasi denetime alıyorsa siz o ülkede hukukun üstünlüğünden bahsedemezsiniz. Konsey’in yargı organı AİHM ise sanki o ülkede iç hukuk varmış, silahlı çatışma yokmuş, OHAL yokmuş gibi davranıyor. Bir mahkeme, iş yükünü, insan haklarından öne alıyorsa vasfını yitirmiş demektir. Türkiye’nin Konsey üzerindeki lobi faaliyeti Mahkemeyi etkilemişse bunun sorgulanması gerekiyor. Aklımıza çok şey geliyor; ama söylemek için somut bulgular gerekiyor. Ama adalet olan inancı sarmış durumdalar” ifadelerini kullandı.

 

‘ZORLA HASTANEDE TUTULMALARINA ZEMİN HAZIRLADI’

 

Gülmen ve Özakça’nın avukatlarından Engin Gökoğlu ise, AİHM kararından beklentilerinin olmadığını söyledi. Gökoğlu, “Biz, başvurmadığımız hiçbir kurum kalmasın diye iç hukuku tüketip, AİHM’e başvurduk. En nihayetinde uluslararası güçlerin yargıç gönderdiği bir mahkeme. Kararları siyasal ilişkiler ve dengeler belirliyor. Sur’da, Cizre’de de aynı şekilde kararlar verdiler.” dedi.

 

24 doktorun ‘hayati tehlikesi var’ raporuna rağmen AİHM’in kararında ‘hastanede tutulabilirler’ önerisine işaret eden Gökoğlu, şunları söyledi: “AİHM kararından önce hastaneye kaldırıldılar. AİHM ile Türkiye arasındaki yazışmalarda hastaneye kaldırılmasına destek verildi. Zorla hastanede tutuluyorlar ve buna AİHM ile Türkiye beraber zemin hazırladı. Bu kararla zorla müdahalenin de zemini yaratıldı.”
 
Gelişmeleri değerlendiren yazar Fikret Başkaya da, AİHM kararları için “AİHM verdiği kararlarla Türkiye’deki düzeni meşrulaştırıyor. Haklardan, ezilenlerden, özgürlükten yana olanların bu sistemi külliyen reddetmesi gerekiyor. Adaletsizlik temeli üzerinde duran bir dünya düzeninde yaşıyor insanlık. Bu düzeni ters yüz edersen adaletten söz edebilirsin.” yorumunda bulundu. (Ankara/DİHABER)

 


 

ÖZAKÇA’NIN GAZETESİNİN ARASINA DÜRÜM BROŞÖRÜ KONULUDU

 

Açlık grevindeki tutuklu eğitimci Semih Özakça’nın eşi Esra Özakça, eşine cezaevinde verilen gazetelerin arasına dürüm broşürü koyulduğunu söyledi.

 

Semih Özakça’nın açlık grevinde olan eşi Esra Özakça sosyal medyadan açıklamalarda bulundu.
Semih Özakça’ya gönderilen gazetelerin arasına dürüm broşürü konduğunu belirten Esra Özakça, “Semih’e verilen gazetelerin arasına dürüm broşürü koyuyorlarmış. Alçaksınız! Bu numara mı irademizi kıracak. Kendinizle karıştırmayın bizi” diye yazdı. Özakça açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi: “Semih ile telefon görüşümüz vardı 17. saniyesinde kesildi. Müdür bu seferlik böyle demiş. Semih 30 dakika hakkımı kullanacağım demiş, kullandırtmamışlar. 1 haftadır refakatçileri yok.

 

Avukat görüşleri kısıtlanıyor. Fiziki ve psikolojik olarak sistematik işkence görüyorlar! Bu yöntemler ne bizi ne Nuriye ve Semih’i yıldırır. İşkence yapmaktan vazgeçin.”

 

Semih Özakça’nın AİHM talebi ile muayene için “AİHM kararıyla adeta ‘işkence’ yaptılar bize. Hücreye doğru gelirken boynumu dik tutacak dermanım dahi yoktu” dediğini belirten Esra Özakça,  “Nuriye ve Semih hastanede fiziki ve psikolojik işkence görüyorlar. Uyutulmuyorlar, tecrit ediliyorlar, zorla müdahale ile tehdit ediliyorlar!” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

 

 

www.evrensel.net