Feyzioğlu'dan 'Tek tip kıyafet uygulaması' açıklaması

Feyzioğlu'dan 'Tek tip kıyafet uygulaması' açıklaması

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, tek tip kıyafet uygulamasının sanıklara peşinen suçlu muamelesi yapıldığı izlenimi yaratacağını söyledi.

‘FETÖ’ sanıklarına tek tip kıyafet uygulaması getirilmesi için yürütülen çalışmaları değerlendiren Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, “Mahkeme salonuna uygunsuz bir kıyafetle gelinmesi durumunda, mahkeme başkanı verir talimatı, çıkarttırır o kıyafeti.Yeni bir düzenleme yapılmasını gerektiren bir durum yok ortada” dedi.

Bir ‘FETÖ’ sanığının üzerinde “Hero (Kahraman)” yazılı tişörtle duruşma salonuna gelmesi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘FETÖ’ sanıklarının mahkemeye çıkarken tek tip elbise giymelerini gündeme getirmişti. Bunun üzerine Adalet Bakanlığı tarafından bir süredir yürütülen çalışmaları eleştiren Feyzioğlu, “Haddini bilmezin biri, duruşmaya üzerinde ‘Hero’ yani ‘kahraman’ yazan bir t-shirt ile gelmiş. Bu densizliğin bir yaptırımı var zaten mevcut kanunda. Mahkeme başkanı verir talimatı, çıkarttırır o kıyafeti. Yenisini giydirtir, giyinmezse de salondan atar. Yeni bir kanun yapılmasını gerektiren, daha önce hiç görülmemiş bir durum yok ortada” dedi.

'PEŞİNEN SUÇLU MUAMELESİ YAPILIYOR GÖRÜNTÜSÜ VERİR'

Uygulamayı, sanıklara peşinen suçlu muamelesi yapılıyor görüntüsü vermesi nedeniyle de eleştiren Feyzioğlu şöyle devam etti: “Sorun, suçlu olup olmadıkları ortaya çıkarılsın diye yargılanan kişilere, yani sanıklara peşinen suçlu muamelesi yapılıyor görüntüsü verecek tek tip elbise ya da tulum giydirilme uygulamasına geçiliyor olmasından bile daha vahim. Sorunun büyüğü, devletin en üst makamının bu kararı ‘müjdelerken’, yargılanan kişilerin peşinen suçlu olarak görüldüğü anlamına gelecek cümleler kurması.”

'İT İZİ AT İZİNE KARIŞIR'

Söz konusu uygulamanın ‘FETÖ'ye uluslararası alanda destek kazandıracağını da söyleyen Feyzioğlu şöyle konuştu: “Gerçek suçluları da toplumun gözünde zaman içinde mağdur sınıfına sokar. Tabiri mazur görün, at izi it izine karışır. Sap ile saman birbirinden ayrılamaz. Yargı elinden gelenin en iyisini yapsa bile, kimseyi doğru yaptığına inandıramaz. Türk Milleti hak etmiyor bu yanlışlıkları.” (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Metin Feyzioğlu