06 Ağustos 2017 12:52

Kurban Bayramı tatili açıklanmadı ama vatandaş 6 gün ayırdı

Kurban Bayramı tatilini hükümet hâlâ açıklamadı, vatandaş 6 gün olarak rezervasyon yaptırdı.

Paylaş

Turizm sektörü hükümetin Kurban Bayramı tatil kararını açıklamasını bekliyor. Talili sahillerde geçirecek vatandaşlar ise, hükümetin arefe gününü resmi tatil ilan etmesini beklemeden rezervasyonlarını 30 Ağustos'tan 4 Eylül'e kadar 6 gün olarak yaptırdı.

 

Okulların açılmasına iki hafta kala kutlanacak Kurban Bayramı'nın yaz sezonunun sonuna denk gelmesi yerli turist için son tatil fırsatı. Resmi tatil olan 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın (Çarşamba) hemen ardından 31 Ağustos arefe, 1 Eylül de Kurban Bayramı'nın birinci günü. Bayram, 4 Eylül Pazartesi akşamı sona eriyor. Turizm sektörü tatilin 6 veya 10 gün olarak kararlaştırılıp ilan edilmesini beklerken, hükümet yetkilileri Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasına ilişkin henüz bir karar almadı.

 

‘YA 10 YA 6 GÜN OLSUN’

 

Turizm sektörü temsilcileri hükümete çağrıda bulunarak, vatandaşın bayram tatili planlarını daha iyi yapabilmesi için bayramdan önceki pazartesi-salı günleri ve yarım günlük arife gününü de içine alacak şekilde 26 Ağustos cumartesi gününden 4 Eylül pazartesi gününe kadar toplam 10 günlük tatil edilmesini talep etti.

 

Turizm sektörü bayram tatili için ikinci alternatif olarak, yarım günlük arefe günü tatilinin tam güne dönüştürülerek, Kurban Bayramı tatilinin 30 Ağustos Zafer Bayramı ile birleştirilip, 30 Ağustos Çarşamba'dan 4 Eylül Pazartesi'ye kadar 6 gün şeklinde uzatılmasını önerdi.

 

'ÖNCEDEN AÇIKLANMALI'

 

Kurban Bayramı tatili için başta Antalya olmak üzere sahil kentlerine yoğun ilgi olduğunu belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık tatil kararının önceden açıklanmasının insanların tatil planlarını kolaylaştıracağına dikkati çekti. Osman Ayık, "Dini bayram olarak Kurban Bayramı, Şeker Bayramı'ndan daha farklı. Kurban kesme vecibesi olduğu için insanlar ya başta kurbanını kesip tatile çıkıyor ya da tatil dönüşü kurban kesiyor. Dolayısıyla uzun tatil dönemi bu açıdan büyük avantaj oluşturuyor. 10 gün veya 6 gün olarak açıklanmasını bekliyoruz." (Antalya/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Şemdinli'de çatışma:1 polis yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

YTÜ öğrencileri: Okulumuzdaki millet bahçesi projesi iptal edilsin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa