Venezuela'da Kurucu Meclis muhalif başsavcıyı görevden aldı

Venezuela'da Kurucu Meclis muhalif başsavcıyı görevden aldı

Venezuela'da yeni seçilen Kurucu Meclis muhalif başsavcı Luisa Ortega Diaz'ı görevden aldı

Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun önde gelen muhaliflerinden olan başsavcı Luisa Ortega, Kurucu Meclis tarafından görevden alındı.

Venezuela'da yeni seçilen Kurucu Meclis, Başsavcı Luisa Ortega Diaz'ın görevden alınmasına oy birliğiyle karar verdi. Oylama sırasında hükümet yanlısı delegeler arasından 'Vatan haini' ve 'Adalet geldi' sesleri yükseldi. Delegeler, Ortega'ya yaptırım talebinde bulunan Yüksek Mahkemenin verdiği karara cevaben hareket ettiklerini belirtti.

Sputnik'in haberine göre, 545 delege ayrıca Ortega'nın yerine, halihazırda Haklar Ombudsmanlığı görevini yürüten hükümet yanlısı Tarek William Saab'ın atanması için de oylama yaptı. Saab'a, geçen günlerde, ABD Başkanı Donald Trump yönetimince, ülkenin baş insan hakları yetkilisi rolüyle protestocuları suistimallere karşı koruyamadığı gerekçesiyle yaptırım uygulandığı biliniyor.

Diaz, ofisinin etrafı askerler tarafından çevrilmesinden saatler sonra görevden alınmış oldu. Diaz, Twitter'dan yaptığı açıklamada askerlerin bu davranışını 'kuşatma' olarak tanımlarken, 'yerel ve uluslararası herkesin gözleri önünde bu olayı kınadığını' söylemişti. (DIŞ HABERLER)
 

www.evrensel.net