05 Ağustos 2017 22:17

Almanya'da 'Şengal Katliamı' protestosu

IŞİD tarafından 3 Ağustos 2014'teki Êzidîlere yönelik yapılan katliam, Almanya'da 25 kentte protesto edildi.

Almanya'da 'Şengal Katliamı' protestosu

Paylaş

Selçuk KOZAN 
Bielefeld

IŞİD tarafından 3 Ağustos 2014'te Êzidîlere yönelik yapılan katliam, Almanya başta olmak üzere birçok ülkede protesto edildi.

Almanya’da, Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezleri (NAV-DEM), YJA (Özgür Kadın Birlikleri), Êzîdî Kadın Meclisi, Êzîdî Gençlik Birliği (HÊC) ve Êzîdî Dernekleri Merkezinin (NAV-YEK) çağrısıyla 25 şehirde yapılan protesto gösterilerine binlerce kişi katıldı.

Êzidîlerin yoğun yaşadığı Bielefeld ve çevresinde bir araya gelen yüzlerce kişi Şengal katliamını protesto etti. Belediye binası önünden başlayan şehir merkezine doğru devam eden yürüyüş esnasında “Yaşasın Şengal direnişi”, “Êzîdî katliamına son”, "Katil DAİŞ", "Kadın, Yaşam, Özgürlük" sloganları atıldı. Yürüyüş boyunca Şengal katliamında esir alınan kadınları anlatan gösteriler yapıldı.

Merkezi istasyon önünde bir mitingle devam eden eylemde kadın kurumları ve dernekler adına açıklamalar yapıldı. Êzîdî Kadın Meclisi adına yapılan konuşmada, 3 Ağustos 2014'te, Şengal katliamında aynı zulüm karanlığının tecavüzcü, şiddet uygulayıcı bir çete olarak kadınlara yönelik gerçekleştirdiği şiddetin boyutlarına tanık olunduğu belirtilerek “Kadın soykırımını durduracağız, yaşamı özgürleştireceğiz” denildi.

NAV-DEM ve Êzîdî Dernekleri Merkezi (NAV-YEK) adına yapılan açıklamada ise her egemen gücün bir tehdit olarak gördüğü Êzidî Kürtlerin tarih boyunca 73 ferman ile bir soykırım tehdidi altında kaldıkları belirtildi. Açıklamanın devamında "3 Ağustos Şengal Katliamı'nın üstünden sadece ve sadece 3 yıl geçmiş olmasına rağmen AKP'nin bunca acı yaşayan Şengal'e hava saldırısı yapacak kadar düşman politikalarına Şengal özelinde devam ediyor. Şengal halkı her yerde bu ablukaya karşı duruyor ve direnişine ve yaşamını yeniden inşaya devam ediyor. Kanı dökülen yüzlerce şehidimizin hayallerini Şengal ve Êzidî halkımız gerçekleştiriyor. DAİŞ'in saldırıları ile tekrar göçebe hale düşen, binlercesi toplu mezarlara gömülerek katledilen ve kaçırılan Êzidîler bugün ise kendi yurtlarında kendi öz yönetim ve savunma pratiklerini uyguluyorlar. Kendi meclislerini kuran ve öz yönetimlerini oluşturan Êzidî Kürtler, yeniden yaşamı inşa etmenin yanında bir daha bir soykırım ile yüz yüze gelmemek için, kendi öz savunmalarını örgütleyerek bir daha bu barbarlığın pençesine düşmeyeceklerini ilan ediyorlar. Başta Almanya olmak üzere Avrupa'daki tüm halkımızı ŞengalKatliamı'nın yıl dönümü vesilesiyle daha fazla örgütlenmeye ve mücadele etmeye çağırıyoruz" denildi.

ÖNCEKİ HABER

Bakan Eroğlu çiftçilere çıkıştı, bir çiftçi salondan atıldı

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa