‘Kamu emekçilerinin en büyük engeli OHAL rejimi’

‘Kamu emekçilerinin en büyük engeli OHAL rejimi’

Emekçilerin KHK’lerle ihraç edilmesini protesto eden KESK’liler, “OHAL kaldırılsın KHK’ler iptal edilsin” talebinde bulundu.

KESK Ankara Şubeler Platformu OHAL sonrası KHK’ler ile  ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine iade edilmesi ve OHAL’in son bulması talebiyle her Cumartesi basın açıklaması ve oturma eylemi düzenliyor. Sakarya Caddesi’nde gerçekleşen eylemde Platform bu hafta   kamu emekçilerinin 4. dönem toplu sözleşme görüşmelerini gündemine aldı. 

KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcülüğü adına açıklamayı yapan Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Nusret Sulkalar mevcut olan toplu sözleşme sisteminde tarafların belirlenmesi, grev hakkının yasal güvence altında olmaması gibi var olan sorunlara dikkat çekti. Sulkalar, toplu sözleşme görüşmelerinin OHAL ve KHK rejiminin gölgesinde yürütüldüğüne dikkat çekerek, “Böylesi bir süreçte kamu emekçilerinin ekonomik, sosyal, özlüki, demokratik haklarına yönelik yapılacak olan toplu sözleşme değil, AKP-Memur Sen satış sözleşmesinin bağıtlanmasıdır” dedi. Kamu emekçilerinin önündeki en büyük engelin mali ve sosyal hak kayıpları yaşanırken sendikal hak ve özgürlüklerin kulanılamaz hale getiren OHAL rejimi olduğunu belirten Sulkalar, görüşmelerin KESK’in temsiliyetinin engellenerek kamuoyundan gizlenmeye çalışıldığını söyledi. Sulkalar, açıklamada KESK’in taleplerini de bir kez daha hatırlattı. 

‘HERKESE İŞ GÜVENCESİ VE İNSANCA YAŞAYACAK ÜCRET’

Sulkalar, OHAL’in derhal kaldırılması, KHK’lerin geri çekilerek ihraç edilen ve açığa alınan tüm kamu emekçilerinin işlerine iadesini ve hak kayıplarının karşılanmasını istedi. Sulkalar, herkese iş güvencesi ve insanca yaşayacak bir ücret istediklerini vurgulayarak, sözleşmeli çalışma, performansa göre ücretlendirme uygulamalarının son bulmasını istedi. Kayyımların geri çekilmesini isteyen Sulkalar şöyle devam etti: “Kamu emekçisinin maaşı Temmuz 2017 itibariyle kira, yakıt, ulaşım, çocuk ve aile yardımı hariç 3 bin 450 liraya yükseltilmeli, tüm çalışanların ücretlerinin asgari ücret turatındaki kısmı vergiden muaf tutulmalı, en az 50 çalışanın bulunduğu işyerlerine ücretsiz, anadilinde kreş ve bakımevi açılmalı, özelleştirmeler durmalı, sözleşmeli, taşeron, esnek, kuralsız çalışma yasaklanmalı, 4/C’liler kadroya alınmalı, varlık fonu lağvedilmeli”. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER AnkaraKESK