05 Ağustos 2017 16:57

Yeni Şafak turistleri 'terörist' diyerek hedef gösterdi

Yeni Şafak, HDP'nin nöbetini ziyaret eden yurtdışından gelen yurttaşları 'Yoğurtçu Parkı’nda yabancı teröristler' şeklindeki haberle duyurdu.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), Diyarbakır Ceren Parkı’nda başlayan ve Kadıköy’de bulunan Yoğurtçu Parkı’nda devam eden Vicdan ve Adaleti Nöbeti 5’inci gününde. Diyarbakır’daki nöbet için hem kentteki hem de parktaki ablukayı görmezden gelerek “Halk ilgi göstermedi” manşeti atan hükümet medyası, İstanbul’da da işbaşında. Cezaevini andıran ablukaya rağmen ziyaretçi akınına uğrayan nöbet için hiç kimsenin ilgi göstermediğine dair haber yapan Yeni Şafak, çıtayı biraz daha yükselterek, “Yoğurtçu Parkı’nda yabancı teröristler” başlığı ile haber yaptı. Bu kervana AKP’ye yakın diğer yayınlar da katıldı.

14 YAŞINDAKİ ABD’Lİ ZİYARET ETMİŞ!

Habere; “ABD, Norveç ve Ürdün’den gelerek nöbeti ziyaret etmek isteyen kişiler” kanıt olarak gösterildi. Bunlar arasında ABD’den gelip nöbeti ziyaret eden 14 yaşındaki bir çocuk da bulunuyor.

FOTOĞRAFLARI POLİS Mİ VERDİ

Etrafı bariyerler ile çevrili parka girmek için kurulan 3 kontrol noktasındaki en son noktada ziyaretçiler Genel Bilgi Taramasından (GBT) geçirildikten sonra fotoğrafları çekilerek alana bırakılıyor. Yeni Şafak’taki haberin yayınlanması ardından akıllara “Polis fotoğrafları bunun için mi çekiyor” sorusunu getirdi.

ÖZSOY: POLİS GÖREVİNİ SÜİSTİMAL EDİYOR

Hükümet kontrolündeki medyanın bu tutumunu değerlendiren HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, Yenişafak’ın haberine konu ettiği kişilerin ziyarete geldiğini belirterek, “Bunlar milletvekillerini ziyaret etmek isteyen yabancı pasaport taşıyan tatil için buraya gelen insanlar. Üç tanesi ile ben de tanıştım. Bir tanesi de benim hemşerim ve özellikle gelip benimle tanıştı. Bunlar tatillerini geçirmek için İstanbul’a gelmişler ve bu eylemi duymuşlar, bizi de ziyaret etmek istemişler. Polis de girişte pasaportlarının fotoğraflarını çekip bazı basın yayın organlarına servis etmiş” dedi. Polislerin görevini suiistimal ettiğini belirten Özsoy, Eğer Türkiye’de tek bir bağımsız mahkeme, savcı olmuş olsaydı bu polisler hakkında soruşturma açmış olması gerekirdi” dedi.

‘ULUSLARARASI PLATFORMA TAŞIYACAĞIZ’

Basının da bunları “teröristler”, “istihbaratçılar” diye servis ederek açıkça hedef gösterdiğini söyleyen Özsoy, “Bunlara basın kuruluşu demeye bin şahit lazım, tanımadıkları insanları sırf pasaportları üzerinden kriminalize etmişler. Biz en yakın süreçte büyükelçiliklere, konsolosluklara bilgi vereceğiz. Bu rezaletin altında olanları ne yapıp ne edip açığa çıkarmaya çalışacağız. Bu kabul edilebilir bir durum değildir” dedi. (İstanbul/DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

'Müftülüklere nikah izni çok eşliliğin önünü açıyor'

SONRAKİ HABER

Hindistan'daki şiddetli yağışlar nedeniyle 18 kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa