Zırhlı araçlar ölüm saçıyor: 'Ölümler kaza değil cinayettir'

Zırhlı araçlar ölüm saçıyor: 'Ölümler kaza değil cinayettir'

İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, zırhlı araçların çarpması sonucu yaşanan ölümlerin kaza değil cinayet olduğunu söyledi.

Polislerin kullandığı akrep tipi zırhlı araçların çarpması sonucu yaşanan ölümlerin ‘kaza değil cinayet’ olduğunu belirten İHD İstanbul Şube Başkanı Avukat Gülseren Yoleri, suç işleyenlerin cezasız kaldığı sürece bu tür olayların yaşanacağını söyledi. 

Bölgede zırhlı araçların çarpmasından kaynaklı ölümlü vakalarda artış yaşanırken, bu tür ölümlerin kaza değil cinayet olduğunu ifade eden İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Avukat Gülseren Yoleri, 1 Ağustos’ta Okmeydanı’nda 8 yaşındaki Raşid Oso adındaki Kobanêli çocuğun akrep altında kalarak ölmesine ilişkin konuştu. 

Çocuk hakları sözleşmesinin tarif edilmiş olduğu tüm hakların neredeyse ihlal edildiğine tanıklık ettiklerini belirten Yoleri, “Bu ölüm olayları sadece çatışma sırasında vurulmak biçiminde gerçekleşmiyor. Annesinin kucağındaki, karnındaki çocuklar, bahçesinde oynarken vurulan çocuklar gibi birçok örnek var” hatırlatmasında bulundu. Yoleri, bölgede sıkça görülen olayların artık İstanbul gibi batı kentlerine de yayıldığını söyledi. 

‘SUÇ İŞLEYENLER CEZASIZ KALIYOR’

“Bu bir cinayet” diyen Yoleri, “Nasıl ki iş cinayetleri, trafik kazaları var, bu da aslında devlet güçleri işlediği cinayetlerin bir başka çeşididir” dedi. Soruşturmaların etkin yürütülmediğini de ifade eden Yoleri, “Bunu bölgeden de biliyoruz. Suçu işleyen cezalandırılmıyor. Orada bir çocuk ölüyor ve bu sanki bir güvenlik problemi gibi yansıtılıyor. Dolayısı ile suç işleyenler suçlular korunuyor. Bu genel politikanın bir parçası ama batıda da artık yaşanmaya başlanmış olması bizim hep altını çizdiğimiz bir yerde bir sorun var ise o sorun mutlaka başka bir yere sirayet edecektir ifadesini doğruluyor” diye konuştu.

‘ÜLKEDE GÜVENLİ BÖLGE KALMADI’

Yoleri, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dün zırhlı araçlarla evlerin içerisine girerek çocukların ölümüne, yolda yürüyen gençlerin ölümüne, sebep olanlar, bugün İstanbul’da da aynı şeyi gerçekleştiriyorlar. Çünkü orada onların bu yaptıkları suç, meşru kabul ediliyor ve onlar soruşturulmuyor. Dolayısı ile oradan güç alarak, çok rahatlıkla o zırhlı aracın içerisinde istediği gibi hareket edebiliyor. Bu tehlikeli bir gidişattır. Buda Türkiye’deki hiçbir yerde güvenli bölge kalmadığını gösteriyor.” (İstanbul/DİHABER)

Son Düzenlenme Tarihi: 05 Ağustos 2017 12:32
www.evrensel.net