İsveç ordusu, gökkuşağı bağcıklı postal fotoğrafı paylaştı

İsveç ordusu, gökkuşağı bağcıklı postal fotoğrafı paylaştı

İsveç ordusunun resmi sosyal medya hesabından gökkuşağı bağcıklı bir asker postalı paylaşılması tartışmalara yol açtı.

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Bu yıl 20.'si düzenlenen Stockholm Onur Haftası kapsamında yapılacak Onur Yürüyüşü öncesinde İsveç ordusu, Facebook hesabından gükkuşağı bağcıklı asker postalı fotoğrafıyla birlikte “Senin istediğin gibi ve istediğin kişiyle yaşama hakkın için sonsuza kadar gitmeye hazırız- Bizim görevimiz savunma” mesajı paylaştı.

Ordunun mesajına sosyal medyadan beğeniler ve tepkiler gelince konu ulusal medyanın da gündeminde yer buldu. 

ORDUNUN GÖREVİ TARTIŞMASI

Halkın bir kısmı ordunun bu girişimini LGBTİ'lerin haklarının savunulması yönünde atılmış ileri bir adım olarak değerlendirip destek verirken bazıları da, ordunun görevinin özel değer yargılarını savunmak değil ülkenin sınırlarını korumak olduğu eleştirilerinde bulundu. 
Ordunun LGBTİ yanlısı mesajlarından dolayı gençlerin orduya katılmaya cesaret edemediğini iddia edenler de var. 

Ordunun iletişim sözcülerinden Nemo Stjernström, vermek istedikleri mesajların güçlü tepkilere yol açmasının biraz şaşırtıcı olduğunu, amaçlarının cinsel yönelimlerin ordu içinde yer almalarına bir engel teşkil etmediği mesajını vermek olduğunu söyledi, “Biz ayrıca İsveç ordusunun tüm halkı savunduğunu göstermek istedik. Biz tüm vatandaşların hak ve özgürlüklerini burada ve şimdi savunuyoruz” dedi. 

Bir kesim ise, ordunun kırılgan ve saldırıya açık gruplara yönelik bir tehdit olduğu algısı yaygınlaştırılarak tehdit edilen başka gruplara karşı şiddetin önünün açıldığı uyarısında bulunuyor. 

Son Düzenlenme Tarihi: 05 Ağustos 2017 11:33
www.evrensel.net
ETİKETLER İsveçLGBTİ