Alman WelN24 gazetesi Türkiye'yi AİHM'e şikayet etti

Alman WelN24 gazetesi Türkiye'yi AİHM'e şikayet etti

Tutuklu Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in bağlı bulunduğu yayın kuruluşu WeltN24, Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne şikayet etti.

Tutuklu gazeteci Deniz Yücel'in Almanya'da çalıştığı WeltN24 medya grubu, Türkiye'yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) şikâyet etti. Kurumun genel müdürü Stephanie Caspar, "Bir gazeteci sadece işini yaptığı için hapse atılırken kenarda durup izleyemezsiniz" dedi.

Gazete Duvar'ın aktardığı habere göre, Deniz Yücel’in Almanya’da çalıştığı WeltN24, Türkiye hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) şikâyette bulundu. Şikâyette Türkiye, Yücel’in ifade özgürlüğünü ihlal ettiği belirtildi.

Deniz Yücel’in muhabir olarak çalıştığı Die Welt gazetesini de bünyesinde barındıran yayıncı kuruluş WeltN24, Yücel’in tutukluluğunun ‘Türkiye’de yerinden muhabirlik yapmayı imkânsız kıldığını’ da savundu. WeltN24’ün genel müdürü Stephanie Caspar, AİHM’e yaptıkları şikâyetin Yücel’in serbest bırakılması yönünde önemli bir adım olduğunu söyledi. Caspar, “İfade özgürlüğünü, Deniz Yücel’i ve yayıncı kuruluşumuzu savunmak için bütün yasal yolları kullanacağız. Bir gazeteci sadece işini yaptığı için hapse atılırken kenarda durup izleyemezsiniz” dedi.

Şubat ayında gözaltına alınan ve hakkında terör suçlaması getirilen Yücel’in kendisi de AİHM’e nisan ayında başvuru yapmış, AİHM Türkiye’den savunma istemişti. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 05 Ağustos 2017 10:59
www.evrensel.net
ETİKETLER Deniz Yücel