ABD, Paris İklim Anlaşması’ndan resmen çekiliyor

ABD, Paris İklim Anlaşması’ndan resmen çekiliyor

ABD, Paris İklim Anlaşmasından mümkün olan en kısa sürede çekilmek istediğini Birleşmiş Milletler'e resmi olarak iletti.

Amerika Birleşik Devletleri, Paris İklim Anlaşmasından mümkün olan en kısa sürede çekilmek istediğini Birleşmiş Milletler’e (BM) iletti. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Washington’ın üç yıl sürmesi beklenen süreç tamamlanana dek konuyla ilgili tüm toplantılara dahil olacağı duyuruldu.

Açıklamada ayrıca, anlaşma maddelerinin ABD’nin talepleri doğrultusunda düzenlenmesi halinde müzakerelere açık kapı bırakıldığı belirtildi.

Euronews'te yer alan habere göre Trump 1 Haziran’da, istihdamı baltaladığı ve ülke ekonomisine zarar vereceği gerekçesiyle Paris Anlaşması’ndan çekileceklerini duyurmuştu.

“Anlaşmanın iklim değişikliğiyle mücadeleyi değil, diğer ülkelere ABD’ye karşı ekonomik avantaj kazandırmayı amaçladığını” savunan Trump, anlaşmanın Amerikan ekonomisine 3 trilyon Dolar ve 6,5 milyon istihdam kaybına yol açacağını iddia etmişti.

Yapılan son araştırmalara göre 2100 yılında, iklim değişikliğinden kaynaklanan doğal afetlerin Avrupa nüfusunun üçte ikisini etkileyeceği tahmin ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Euronews

www.evrensel.net