Yunanistan’dan Türkiye’ye mülteci iadesi yavaşladı

Yunanistan’dan Türkiye’ye mülteci iadesi yavaşladı

AB ile Türkiye arasındaki mülteci anlaşması çerçevesinde mültecilerin Yunanistan'dan Türkiye'ye iadesinde yavaşlama olduğu belirtildi.

Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki mülteci anlaşması çerçevesinde mültecilerin Yunanistan’dan Türkiye’ye iadesinin yavaş ilerlediği açıklandı.

DW’nin haberine göre, Yunanistan polis teşkilatının açıklamasına göre, Yunanistan hükümeti ve Avrupa Birliği sınır koruma teşkilatı Frontex, ile anlaşmanın yürürlüğe girdiği nisan 2016’dan bu yana Doğu Akdeniz adalarından Türkiye’ye 1304 kişi gönderildi.

Hafta ortasında iltica talepleri kabul edilmeyen Midilli Adası’ndaki 15 sığınmacı gemiyle Dikili’ye getirilmişti. Polis iade edilenlerin çoğunluğunu Pakistan vatandaşlarıyla Afrikalıların oluşturduğunu duyurdu.

Personel yetersizliği ve diğer problemler nedeniyle iltica işlemlerinin karara bağlanması uzun sürüyor. Doğu Ege adalarında 15 bin sığınmacı bulunuyor.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalan anlaşma kaçak yollardan Yunan adalarına çıkan ve iltica hakkı alamayan mültecilerin Türkiye’ye gönderilebilmesini öngörüyor.

Yunanistan emniyeti, 1462 göçmenin de Uluslararası Göç Organizasyonunun iş birliğiyle başlatılan gönüllü dönüş programı çerçevesinde ülkelerine gönderildiklerini açıkladı. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER mülteci