Bornova Belediyesi sendika yöneticisini sürgün etti

Bornova Belediyesi sendika yöneticisini sürgün etti

Bornova Belediyesi'nde çalışan Tüm Bel Sen İzmir 2 Nolu Şube İdari Sekreteri Emrah Ataş, gerekçesiz olarak sürgün edildi. 

Eda AKTAŞ
İzmir

Bornova Belediyesi Tesisler Müdürlüğü'nde çalışan Tüm Bel Sen İzmir 2 Nolu Şube İdari Sekreteri Emrah Ataş, isteği dışında Mali Hizmetler Müdürlüğü Yoklama Servisinde görevlendirildi. Ataş’ın görev yerinin değiştirilmesinin 4688 sayılı sendikalar kanununa aykırı olduğu ve sendikacılık faaliyetlerini yürütmeye engel olabilecek bir görevlendirme yapıldığı belirtildi. 

Konuyla ilgili görüştüğümüz Şube İdari Sekreteri Emrah Ataş, ilgili kanun gereği sendika yöneticisinin onayı ya da talebi olmadan görev yerinin değiştirilemeyeceğinin açıkça belirtilmiş olmasına rağmen yerinin değiştirilmesinin sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla bağdaşmayacağına vurgu yaptı. 

'SENDİKAL FAALİYETE ENGEL OLMAK İÇİN'

Yaklaşık bir buçuk yıldır Bornova Belediyesi ile sendika olarak sıkıntılı bir süreç yaşadıklarını ifade eden Ataş, "Toplu sözleşme dönemiyle başlayan bir süreç vardı. Haklarımızı vermek istemiyorlardı biz mücadele ederek kazandık. Daha sonra yüz okuma sistemi getirdiler. Ama bu konuyla ilgili dava açtık ve kazandık. Artık yüz okuma sistemi uygulanmıyor. Şimdi de belediye bunlara karşılık olarak mobbing uyguluyor. Sendikal faaliyetlerimizi geri püskürtmek için bu tarz şeylere başvuruyorlar. Özellikle sendikal faaliyetlerimi yapamayacağım bir yere sürgün edildim" şeklinde konuştu. 

Sendikalar kanununun ilgili maddesine göre bir mağduriyet yaşandığını ve yürütmenin durdurulması için dava açacaklarını söyleyen Ataş, mevcut iktidarın hukukundan medet umar hale geldiklerini belirtti. İzmir genelindeki yerel yönetimlerde 4400 civarı üyeleri olduğunu ifade eden Ataş, "Biz üyelerimizin birer temsilcisiyiz. Bize daha rahat çalışma ortamları yaratmak yerine tam tersini yaparak baskı altına alıp sürgün ediyorlar. Sendika çalışmalarında görünen kişiye en kötü uygulamaları yaparak örgütlenmek isteyenleri korkutmaya çalışıyorlar. Mevcut iktidarın bu yönetim tarzından tercihlerinden rahatsız olurken kendine sosyal demokrat diye tanımlayan bir partinin yerel yöneticisinin de bu tarz uygulamalar yapması hoş değil" dedi. 

Ataş ayrıca, Belediyenin yönetiminin emekliliği gelen kişilere de baskı yaparak, emekli olmalarını istediğini de sözlerin ekledi. Tüm Bel-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Mustafa Aygün de yaptığı açıklamada, Ataş’ın sendikalar kanununa aykırı bir şekilde görev yerinin değiştirildiğini belirterek konuyla ilgili yasal sürecin başlatılacağını ifade etti. 

www.evrensel.net