Nuray Mert: Müftülüklere nikah yetkisi faydalı olabilir

Nuray Mert: Müftülüklere nikah yetkisi faydalı olabilir

Cumhuriyet Yazarı Nuray Mert, 'müftülüklere nikah yetkisinin dini düşünce ve yaşam tarzını dayatmayla alakası yok' dedi.

Cumhuriyet gazetesinde "Müftü nikahı ve İslami rejim" başlıklı bir köşe yazısı kaleme alan Nuray Mert, "Müftülüklere nikâh yetkisine gelince, kusura bakmayın ama bu değişikliğin dini düşünce ve yaşam tarzını dayatma ile alakası yok. Tam da bu nedenle, ateşli itirazların çoğu havada kalmaya mahkûm" iddiasında bulundu.

"Cumhurbaşkanı ve partisi ülkenin içinde bulunduğu feci durumu gözden ırak tutmak için, gündemi ‘din eksenli’ tartışmalar etrafında yoğunlaştırma başarısını sürdürüyor. Müfredatın ‘cihat’ kavramını içermesi ve müftülere nikâh kıyma yetkisi verilmesi bunlar arasında. Maalesef, muhalif çevreler de aynı değirmene su taşımak konusunda son derece hevesli" diyen Mert'e göre "Müftülüklerde kıyılan nikâh, şeri çerçevede değil, mevcut medeni kanunun nikâha ilişkin mevzuatına uygun olacak, yani nikâhını müftülükte kıyan dört eş ile evlenmeye kalkışamayacak, ‘eşini talakı selase’ ile boşayamayacak, vs. Öyle bir düzenleme olsaydı, çok ciddi bir gelişme olurdu, olmadığına göre müftünün nikâh kıyma yetkisi olması neden sorun yaratsın? Tam tersine, ‘imam nikâhı’ adı altında, hiçbir yasal güvencesi olmayan akitlerin ve bunların yaratacağı suiistimalleri önlemek açısından faydalı bir sonucu olabilir. "

Yazının tamamını okumak için tıklayın. (MEDYA SERVİSİ)

SEVDA KARACA: MEDENİ HUKUKTA KARA DELİK: MÜFTÜLERE NİKAH YETKİSİ

www.evrensel.net
ETİKETLER Nuray Mert

1 yorum yapılmış

  1. mehmet 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    dalkavuklar tarihin her döneminden var olmuşlardır .Ancak gericilik karşısında eğilip bükülenler halkın gazabından kurtulamamışlardır .Aydın kılığından hizmetkarı olduğu efendisine selam durarak suyu bulandırmanın marifetiyle günü kurtardığını sanıyor.Ama nafile samandan tene çıkmaz .güneşin doğuşu nasılki engellenemiyorsa gerçekleride örtmek mümkün olmamaktadır .TARİHİN akışı asla geriye döndürülemiyecektir yeni mutlaka galip gelecektir

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.