04 Ağustos 2017 09:44

Eyyam-ı bahur sıcakları geliyor

8-9 Ağustos için alarm verildi: Sıcaklıklar normalin 5-7 derece üzerine çıkacak. İstanbul bunalacak. Eyyam-ı bahur, tüm yurdu etkisi altına alacak.

Eyyam-ı bahur sıcakları geliyor

Paylaş

Ağustos sıcakları herkesi bunaltmışken meteorolojiden bir uyarı daha geldi. Önümüzdeki günlerde sıcaklıklar mevsim normallerinin 5-7 derece üzerinde seyredecek. 

Yapılan tahminlere göre, İstanbul’da hafta sonundan başlayarak sıcaklık değerleri 34-35’i bulacak. 1 hafta boyunca açık ve az bulutlu geçecek havanın aşırı nem nedeniyle daha da bunaltıcı olacağı belirtildi. İstanbul’da bugün ve yarın nemin yüzde 94’e kadar ulaşacağı, rüzgârın şiddetini azaltarak 22-24 kilometreye kadar düşeceği, bu durumun da hissedilen sıcaklıkları 40 derecenin üzerine çıkaracağı bildirildi. Aynı hava şartlarının 10-11 Ağustos’a kadar sürmesi bekleniyor.

ÇÖL RÜZGÂRI

Gazete Habertürk'ün haberine göre Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse, “Eskilerin söylemiyle eyyam-ı bahur, ağustosun ilk yarısında İstanbul başta olmak üzere tüm yurdu etkisi altına alacak” derken, şu bilgileri verdi: “Basra Körfezi üzerinden gelen muson sıcak hava dalgasının etkisiyle yazın en sıcak günlerini yaşayacağız. Sıcak ve kuru çöl rüzgârları hafta sonu İstanbul’daki sıcaklık değerini 37-38 dereceye yükseltecek. Nem ile birlikte hissedilen sıcaklık 45 dereceyi bulacak. Asfalt sıcaklığı 65, beton sıcaklığı ise 60 dereceye ulaşıyor. İstanbul’da hissedilen sıcaklık ile Şanlıurfa’daki sıcaklık değeri aynı seviyeye gelmiş oluyor.”

YENİ SEL İHTİMALİ

Sıcağın etkisiyle yüksek oranda buharlaşma olacağını kaydeden Köse, “Nemli ve sıcak havanın soğuk hava katmanıyla karşılaşması durumunda, İstanbul’da 3’üncü sel felaketi yaşanabilir. Sıcak hava dalgasının ardından şiddetli yağış tahmin ediyoruz” uyarısında bulundu. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek de Türkiye genelinde 8 ve 9 Ağustos tarihinde 1911-2016 arasındaki uç değerlerin görüleceğine dikkat çekti.

EYYAM-I BAHUR NE DEMEK?

Eyyam-ı bahur, yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerine verilen Arapça kökenli bir kelime. Kuzey yarım kürede, genellikle temmuz ve eylül ayları arasında etkili oluyor. Güney yarım kürede ise bu tarih ocak ve martı ayları arasına denk gelir.

Günümüzde çöl sıcakları, cehennem sıcakları, Afrika sıcakları gibi terimler kullanılan eyyam-ı bahur sıcaklıklarına Romalılar döneminde dies caniculares adı veriliyordu.  (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Are we in conflict with the West in Syria?

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa