04 Ağustos 2017 06:59

Türkiye'de tutuklanan Fransız gazeteci için çağrı

Uluslararası basın örgütleri Türkiye'de tutuklanan Fransız gazeteci Loup Bureau için çağrı yaparak serbest bırakılmasını istedi.

Türkiye'de tutuklanan Fransız gazeteci için çağrı

Paylaş

Uluslararası basın örgütleri Türkiye'de tutuklanan Fransız gazeteci Loup Bureau için çağrı yaparak 27 yaşındaki gazetecinin serbest bırakılmasını istedi.

Suriye'deki YPG ile ilgili haber yaptığı için Türkiye'de “terör örgütüne yardım” suçlamasıyla tutuklanan Fransız gazetesi Loup Bureau'nun özgürlüğüne kavuşması için uluslararası gazeteci örgütlerinden çağrı geldi.

DW Türkçe'nin haberine göre, Sınır Tanımayan Gazeteciler ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu'nun aralarında olduğu çok sayıda grup, 27 yaşındaki gazetecinin acilen serbest bırakılmasını istedi. Gazeteci örgütleri, Bureau'nun özgürlüğü için Fransız hükümetinden elinden gelen çabayı sarf etmesini de talep etti.

Bureau'nun Şırnak'ta mahkeme kararı ile tutuklanmasının ardından Fransız Dışişleri Bakanlığı gazetecinin durumunu yakından takip ettiklerini açıklamıştı. Fransız gazeteciye konsolosluk erişimi sağlamak için çalışmaların sürdüğü aktarılmıştı. 

26 Haziran'da Irak üzerinden Türkiye'ye giriş yaparken Habur Sınır Kapısı'nda gözaltına alınan Fransız gazeteci Bureau, "terör örgütüne yardım ve yataklık" suçlamasıyla karşı karşıya. Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan mahkeme kaynakları, Bureau'ya yöneltilen suçlamaların arkasında, Suriyeli Kürtlerin oluşturduğu YPG ile ilgili yaptığı bir haberin yattığını belirtiyor.

Fransız kanalı TV5, Arte Journal ve Slate gibi çok sayıda kuruluş için çalışan bağımsız bir gazeteci olan Bureau, Şırnak'ta çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Bir başka Fransız gazeteci sınır dışı edilmişti

Mayıs ayında da Fransız gazeteci Mathias Depardon Hasankeyf'te fotoğraf çekerken gözaltına alındıktan sonra sınır dışı edilmek üzere bir ay alıkonulmuştu.

Basın kartı olmadığı belirtilen Fransız gazetecinin çektiği fotoğraflar emniyet tarafından incelenerek "terör örgütü propogandası" olarak değerlendirilmişti. Depardon Haziran ayında serbest bırakılmıştı.

Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler'in basın özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasında 155'inci sırada yer alıyor. Türkiye'de 160'tan fazla gazeteci ve medya çalışanı tutuklu durumda. (MEDYA SERVİSİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Alman Dışişleri: Tolu'nun davasını dikkatle izleyeceğiz

SONRAKİ HABER

Polis kadına tecavüz etti, amirler üzerini örtmeye çalıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa