İşçiye 1 haftalık tatil bile lüks

İşçiye 1 haftalık tatil bile lüks

Kocaeli'den Ford Otosan işçisi Evrensel'e gönderdiği mektupta işçi ve emekçilerin tatilini anlattı.

Ford Otosan İşçisi
Kocaeli

Yazın gelmesiyle beraber herkes gibi biz işçiler de tatili düşünmeye başladık. Tabi bizim tatil planımız öyle 5 yıldızlı lüks otellerde ailemizle beraber güzel bir tatil değil. En ucuz yerlerin 150 ila 200 TL’den başlayan fiyatları tatil planımızı daha başlamadan düş boyutunda bırakıyor.

Ne yapıyor işçiler peki? Memlekete çay fındık toplamaya gidiyorlar, yani yine çalışmaya… Memleketine gidip ailesini görmek tatil sayılıyor. Yıllardır çalışıp daha orta halli bir tatil beldesinde tatil yapamayan o kadar çok insan var ki… Gidebilenler de kredi kartına bölüp nereden baksan 9 ayda ancak bu borcu ödeyebilir. İşçi ancak günü birlik, yakın yerlerdeki denize gidip gelir. Evinde yiyeceğini hazırlar öyle gider. Çünkü aldığı ücretle zaten geçinemiyor, bir de tatilde açılırsa o zaman işler çıkılmaz bir hal alıyor.

Kurban bayramı, okul açılacak okul masrafları, etüt merkezleri, servis gibi durumlar işçinin kara kara düşünmesine sebep olmaktadır. Tatilde günü birlik denize gidip, evde dinlenerek geçirir tatilini işçiler bu zamanda. Şanslıysa bir akrabasının tatil yerindeki evinde kalabilir ya da birkaç aile toplanıp bir ev tutularak bütçeden daha ekonomik bir tatil planı yapanlar da var. Yani işçilere tatil denilince dinlenme geliyor ilk etapta… Ama bir yılın yorgunluğu yine hep omuzlarında duruyor. 250 liralık senelik izin parasının iki kişinin gidiş bilet parasına ancak yettiği bir yerde bize tatil yapmak ancak hayal ötesinde kalıyor. Halbuki üreten, çalışan biziz ama bir haftalık tatili bile yapamayacak durumdaysak bu durumda birilerinin kendini sorgulaması gerekiyor. Çalışan biz, bizim yerimize lüks bir yaşam süren ve tatil yapanlar onlar. Size de iyi tatiller…

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Ağustos 2017 05:15
www.evrensel.net